GSMService.pl
 • nowości
 • artykuły
 • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

6 kwietnia GPS może przestać działać poprawnie. Dlaczego?

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2019-02-22 15:23 - czytano: 520 razy - dodaj komentarz
6 kwietnia GPS może przestać działać poprawnie. Dlaczego?Zdarzenie o nazwie „GPS Week Number Rollover” występuje cyklicznie co mniej więcej 19 lat. Może ono dotyczyć wszystkich urządzeń z odbiornikami GPS, w tym smartfonów, lokalizatorów, sterowników telemetrycznych, systemów monitorowania, sprzętu geodezyjnego, itp. 6 kwietnia wykorzystywany do działania systemu 10-bitowy licznik numeru tygodnia „przekręci się” i po 1023. tygodniu znów zacznie wskazywać zerowy.
REKLAMA
Część odbiorników GPS może uznać, że cofnęliśmy się w czasie o 1024 tygodnie, a to może spowodować różnego rodzaju problemy z funkcjonowaniem systemów bazujących na ich wskazaniach.

Co może się stać
Zdarzenie to może doprowadzić do wadliwego działania odbiorników GPS, zarówno w zakresie pozycjonowania, jak i określania czasu. Po dniu 6 kwietnia br. mogą wystąpić zakłócenia w pracy urządzeń korzystających z sygnału GPS.

W przyszłości problem będzie występować rzadziej
Publikacja US Naval Observatory wskazuje na to, iż urządzenia z odbiornikami GPS wyprodukowane po 2010 roku nie powinny zostać dotknięte omawianym problemem, a ich praca nie zostanie zakłócona. Poprawne działanie ma gwarantować specyfikacja ICD-200.

W nowych rozwiązaniach przewidziano, że tygodnie będą liczone w systemie 13-bitowym.

Nie ma jednak pewności czy i w jaki sposób poszczególni producenci zapewnili zgodność swoich produktów z tą specyfikacją. Problem może pojawić się z opóźnieniem w stosunku do daty 6 kwietnia 2019 r.

Czy twój odbiornik jest zagrożony
To, czy dany odbiornik jest zagrożony tą podatnością można sprawdzić na dwa sposoby. Najłatwiejszym jest skontaktowanie się z producentem lub też sprawdzenie informacji na ten temat na jego stronie internetowej. Warto też przed 6 kwietnia upewnić się, że odbiornik korzysta z  aktualnego oprogramowania niskopoziomowego (firmware). Drugim jest wykorzystanie symulatora GNSS.

Zalecenia

Celem prawidłowej obsługi „GPS Week Number Rollover” należy:
 • Ustalić zależności pomiędzy aplikacją/systemem a GPS.
 • Użytkownicy systemu GPS powinni skontaktować się z producentami urządzeń odbiorczych w celu potwierdzenia ich odporności na ten problem. Ewentualnie można wykonać niezbędne aktualizacje oprogramowania urządzenia  i oprogramowania aplikacyjnego i ustalić procedury awaryjne na okoliczność braku możliwości zapobiegania konsekwencjom tego zdarzenia.
Źródło: MAiC
 • Dodaj do Google Bookmarks
 • Dodaj na Śledzika
 • Dodaj na Twitter
 • Dodaj do Wykop
 • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Znajdź nas na Facebook'u
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
 • Twitter
 • Facebook
odwiedź nas na: