GSMService.pl
 • nowości
 • artykuły
 • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

KE: Koniec ze zmianami czasu

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2018-09-14 15:47 - czytano: 1228 razy - tylko 1 komentarz
KE: Koniec ze zmianami czasu Komisja Europejska zaproponowała zniesienie sezonowych zmian czasu w Europie w 2019 r., dając państwom członkowskim swobodę decydowania o tym, czy chcą na stałe stosować czas letni czy zimowy. W przeprowadzonych latem tego roku konsultacjach publicznych 84 proc. respondentów opowiedziało się za nieprzestawianiem zegarków. Wniosek Komisji Europejskiej zostanie teraz przedłożony Parlamentowi Europejskiemu i Radzie do zaakceptowania.
REKLAMA
W dniu 12 września 2018 r., przy okazji orędzia o stanie Unii, przewodniczący Komisji Jean-Claude Juncker powiedział: Wszyscy w zdecydowanych deklaracjach mówimy, że chcemy działać na dużą skalę w sprawach ważnych, a na mniejszą w sprawach mniej istotnych. Jednak nie spotyka się to z aplauzem, gdy UE nakazuje Europejczykom przestawianie zegarków dwa razy w roku. Komisja proponuje dzisiaj zmianę. Trzeba znieść zmianę czasu. Państwa członkowskie same powinny decydować o tym, czy ich obywatele funkcjonują w czasie letnim czy zimowym. To kwestia pomocniczości. Oczekuję, że Parlament i Rada podzielą ten pogląd i znajdą rozwiązania, które będą korzystne dla naszego rynku wewnętrznego. Nie mamy już czasu.

Komisarz ds. transportu Violeta Bulc powiedziała: - Proponujemy zniesienie sezonowych zmian czasu od przyszłego roku. Dzięki tym bardzo ambitnym ramom czasowym obywatele natychmiast odczują korzyści. Zwracamy się teraz do państw członkowskich i przedsiębiorstw o poczynienie niezbędnych przygotowań, aby zapewnić skoordynowane podejście w całej UE.

Wniosek ustawodawczy ma na celu zapewnienie, by wszelkie zmiany były dokonywane w sposób skoordynowany między sąsiadującymi krajami, tak aby czuwać nad należytym funkcjonowaniem rynku wewnętrznego i uniknąć fragmentacji, która mogłaby powstać, gdyby niektóre państwa członkowskie stosowały ustalenia dotyczące sezonowej zmiany czasu, a inne zrezygnowały z ich stosowania.

We wniosku Komisji:
 • przewidziano zniesienie sezonowych zmian czasu w całej Unii Europejskiej;
 • ustanowiono w sposób wyraźny krótki termin na wprowadzenie w życie zmian;
 • przewidziano zachęty do konsultacji na szczeblu krajowym i europejskim, aby zapewnić skoordynowane podejście między państwami członkowskimi.
Dzisiejszy wniosek jest kolejnym dowodem na to, że Komisja pod przewodnictwem Jeana-Claude'a Junckera realizuje działania na dużą skalę w sprawach ważnych i pozostawia państwom członkowskim swobodę podejmowania decyzji w sprawach, które są w stanie najlepiej rozwiązać same.

Jak i kiedy zmiany te weszłyby w życie?
Wniosek Komisji Europejskiej zostanie teraz przedłożony Parlamentowi Europejskiemu i Radzie do zaakceptowania.

W celu umożliwienia sprawnego przejścia na nowy system wniosek Komisji przewiduje, że każde państwo członkowskie powinno powiadomić Komisję do kwietnia 2019 r. o zamiarze zastosowania na stałe czasu letniego lub zimowego. Ostatnia obowiązkowa zmiana czasu na letni odbyłaby się w niedzielę 31 marca 2019 r. Potem państwa członkowskie, które chcą na stałe przejść na czas zimowy, nadal mogłyby ostatni raz wprowadzić czas zimowy: w niedzielę 27 października 2019 r. Po tym terminie sezonowe zmiany czasu nie byłyby już możliwe.

Harmonogram ten zależy od przyjęcia wniosku Komisji przez Parlament Europejski i Radę najpóźniej do marca 2019 r.

Dlaczego Komisja proponuje tę zmianę?
Państwa europejskie wprowadziły w minionym wieku ustalenia dotyczące czasu letniego w celu oszczędzania energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX w. Począwszy od 1980 r. Unia Europejska stopniowo przyjmowała przepisy znoszące rozbieżne harmonogramy krajowych zmian czasu. W 2018 r. cel zmiany czasu jest jednak znacznie mniej oczywisty: badania sugerują, że oszczędności energii są obecnie marginalne, a obywatele coraz bardziej narzekają na negatywny wpływ tych zmian na zdrowie.

Ponadto zmiany czasu są coraz częściej kwestionowane przez obywateli, Parlament Europejski i coraz większą liczbę państw członkowskich. Na podstawie wniosku Parlamentu Europejskiego i w ramach oceny obecnych ustaleń Komisja przeprowadziła latem 2018 r. konsultacje publiczne. Otrzymała 4,6 mln odpowiedzi – jest to najwyższa liczba odpowiedzi w historii konsultacji publicznych przeprowadzonych przez Komisję Europejską. 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem sezonowych zmian czasu.

W świetle powyższego Komisja Europejska stwierdziła, że Bruksela nie powinna dalej ustanawiać regulacji w dziedzinie sezonowej zmiany czasu, a państwa członkowskie powinny mieć swobodę decydowania o tym, czy chcą utrzymać czas letni czy zimowy, i rozwiązać tę kwestię na poziomie krajowym, zgodnie z zasadą pomocniczości.
Źródło: KE
 • Dodaj do Google Bookmarks
 • Dodaj na Śledzika
 • Dodaj na Twitter
 • Dodaj do Wykop
 • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Czas najwyższy na likwidację tego reliktu. Teraz zmiany czasu nie dają już żadnych oszczędności, a generują straty, które są wielokrotnie większe, niż ewentualne oszczędności na oświetleniu. Do tego stosowanie czasu zimowego powoduje skrócenie jasnych i tak już krótkich popołudni w okresie jesienno-zimowym. Zupełnie niepotrzebnie.
2018-09-17 09:36
~podpis
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Znajdź nas na Facebook'u
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
 • Twitter
 • Facebook
odwiedź nas na: