GSMService.pl
 • nowości
 • artykuły
 • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

Czy Facebook jest bezpieczny dla Twojego dziecka?

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2018-03-19 15:37 - czytano: 513 razy - dodaj komentarz
Czy Facebook jest bezpieczny dla Twojego dziecka?Ogromna popularność Facebooka sprawiła, że stał się on nieodłączną częścią naszej kultury. Dzięki niemu ponad 15 milionów Polaków korzystających z serwisu może mieć stały kontakt ze znajomymi w sieci oraz natychmiastowy dostęp do wiadomości i rozrywki. Wśród użytkowników portalu znajdują się nie tylko dorośli, ale również nastolatki oraz dzieci. One szczególnie narażone są na zagrożenia czyhające na Facebooku. Korzystanie z serwisu bowiem może znacząco wpłynąć na ich rozwój,
REKLAMA
prowadząc m.in. do uzależnienia od portalu, zaburzeń kognitywnych, czy wykluczenia społecznego. Ekspert z ESET radzi, w jaki sposób uchronić dziecko przed niepożądanym działaniem serwisu.

Facebook już na dobre zadomowił się w Polsce. Jak pokazują badania portalu statista.com z czerwca zeszłego roku, z portalu korzysta ponad 15 milionów Polaków, z czego 12% kont należy do użytkowników w wieku od 13. do 17 roku życia. To oznacza, że ponad 1,8 miliona nastolatków może być narażona na negatywne działanie serwisu.

- Współcześnie zdarzają się sytuacje, w których dzieci poniżej 13 roku życia, wbrew regulaminowi Facebooka, posiadają na nim konto. Według statystyk angielskiej organizacji zapobiegającej okrucieństwu wobec dzieci (NSPCC) aż 1/5 dzieci w wieku od ośmiu do jedenastu lat ma profil w mediach społecznościowych. Często dochodzi do sytuacji, w których to rodzice inicjują aktywność internetową dzieci, zakładając im konta. Zdarza się im uprawiać na nich tzw. parental trolling, polegający na publikowaniu ich zdjęć oraz filmów, które w konsekwencji mogą je kompromitować, a w przeszłości być powodem do szykanowania ze strony rówieśników – tłumaczy Kamil Sadkowski z ESET.

Facebook może wpłynąć na przyszłość Twojego dziecka
Jak twierdzi James Steyer, psycholog z Common Sense Media, dzieci mogą zatracić się w mediach społecznościowych i utracić zdolność rozmawiania twarzą w twarz z rówieśnikami. Ekran bowiem nie mówi ani nie pokazuje emocji. Jak wskazuje Steyer, niektóre dzieci wolą wysyłać wiadomości swoim kolegom na Facebooku, zamiast rozmawiać z nimi twarzą w twarz, nawet jeśli przebywają w tym samym pokoju. Badacz twierdzi również, że niekontrolowana obecność dziecka na portalu może mieć wpływ na rozwój społeczny, emocjonalny i kognitywny młodych ludzi, w szczególności u nastolatków, którzy wykazują tendencje narcystyczne. Ponadto, badania na Uniwersytecie w Bergen mówią o tym, że uzależnienie od Facebooka jest bardziej prawdopodobne wśród młodszych użytkowników i może mieć negatywny wpływ na ich życie.

- Za każdym razem, gdy dziecko lub nastolatek, publikuje cokolwiek w sieci, pozostawia po sobie ślad. Tworzy w ten sposób swój wizerunek, który niekoniecznie może być odbierany pozytywnie. Współcześnie coraz częściej pracodawcy w trakcie procesu rekrutacyjnego sprawdzają profile społecznościowe przyszłych kandydatów. To jeden z powodów, dla których warto kontrolować treści, jakie dziecko zamieszcza w sieci – dodaje Kamil Sadkowski z ESET.

Uważaj na fałszywych przyjaciół Twojego dziecka oraz na to, co ono publikuje
Upokarzanie i mowa nienawiści w stosunku do dziecka, to nie jedyne zagrożenia czyhające na najmłodszych w mediach społecznościowych. W opinii Wesleya Tagtmeyera z FBI, zamieszczonej w serwisie Screen Retriver, aż 70 procent dzieci przyjmuje prośby o dodanie do znajomych na Facebooku niezależnie od tego, czy zna taką osobę. W ten sposób naraża się na zdobycie fałszywych przyjaciół oraz potencjalny kontakt z pedofilem.

- Niebezpieczny „znajomy” może wykorzystać naiwność dziecka, wydobywając od niego informacje o rodzicach, szkole, poznać jego sekrety, a nawet adres jego zamieszkania. Rolą rodzica powinno być uświadomienie dziecku, jakich informacji nie powinno zamieszczać na portalach społecznościowych. Dzięki temu będzie mogło ochronić siebie przed zagrożeniami  – komentuje Kamil Sadkowski.

Facebook może być bezpieczny
Ustawienia prywatności są bardzo istotnym elementem serwisu. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej polityki możemy uchronić dziecko przed opisanymi zagrożeniami. Kamil Sadkowski z ESET proponuje wprowadzić w życie kilka zasad, które mogą wyeliminować negatywny wpływ serwisu na pociechę.
 • Edukacja. Należy uświadomić dziecku, jakie informacje może udostępniać na Facebooku oraz przedstawić mu zasady netykiety, czyli reguły poprawnego zachowywania się w sieci.
 • Polityka prywatności. Treści zamieszczane na Facebooku mogą być widoczne publicznie, dla naszych znajomych lub bliskich. Warto pokazać dziecku funkcje możliwości zmiany ustawień oraz zweryfikować z pociechą swój profil za pomocą funkcji „Wyświetl jako”. Wówczas dziecko zobaczy, jakie informacje oraz zdjęcia wyświetlane są nieznajomym.
 • Zasada ograniczonego zaufania. Ufaj, ale również kontroluj aktywność swojego dziecka w sieci. Za pomocą programów do kontroli rodzicielskiej możesz przyznać dostęp nastolatkowi do konkretnych stron lub aplikacji, a także ograniczyć czasowo możliwość korzystania z nich.
Źródło: Eset
 • Dodaj do Google Bookmarks
 • Dodaj na Śledzika
 • Dodaj na Twitter
 • Dodaj do Wykop
 • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
 • Twitter
 • Facebook
odwiedź nas na: