GSMService.pl
  • nowości
  • artykuły
  • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

Ericsson i Qualcomm uzyskały prędkość transmisji na poziomie 63 Mbps dzięki 3G HSDPA

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2014-07-14 17:44 - czytano: 545 razy - dodaj komentarz
Ericsson i Qualcomm uzyskały prędkość transmisji na poziomie 63 Mbps dzięki 3G HSDPAChoć technologia LTE będzie stopniowo zwiększać zasięg w nadchodzących latach, zapewniając większą przepustowość danych oraz wzrost prędkości, operatorzy wciąż muszą szukać sposobów na zapewnienie doświadczenia na wysokim poziomie użytkownikom mobilnego Internetu bezprzewodowego. Aby pomóc zapełnić tę lukę, spółki Turkcell, Ericsson oraz Qualcomm Technologies Inc. – ta ostatnia jest spółką zależną należącą w całości do Qualcomm Incorporated – przeprowadziły wspólnie pierwszy na świecie
REKLAMA
pokaz działania technologii High-Speed Downlink Packet Access przy użyciu 3 fal nośnych (3C-HSDPA) w sieci komercyjnej, który zakończył się pomyślnie. Próba została przeprowadzona na smartfonie zasilanym przez procesor Qualcomm ze zintegrowanym modemem Qualcomm z zastosowaniem funkcji, która zostanie zawarta w oprogramowaniu Ericsson w wersji 15A.

Technologia HSDPA z trzema falami nośnymi została zaprojektowana w celu zwiększenia prędkości transmisji typu downlink u użytkowników sieci maksymalnie o 50% w całej komórce w porównaniu z technologią wykorzystującą 1 falę nośną, niezależnie od obciążenia sieci. Prędkość transmisji typu downlink uzyskana podczas pokazu wyniosła 63 Mbps.

Pokaz został przeprowadzony w paśmie 2,1 GHz w sieci użytkowej WCDMA przy wykorzystaniu trzech fal nośnych o częstotliwości 5 MHz dla transmisji typu downlink (tzn. w kierunku od stacji bazowej do telefonu mobilnego) oraz dwóch fal nośnych o częstotliwości 5MHz dla transmisji typu uplink (tzn. w kierunku od telefonu mobilnego do stacji bazowej), w obu przypadkach w obrębie posiadanego przez Turkcell pasma częstotliwości 2100 GHz. Podczas pokazu wykorzystano dostarczone przez Ericsson węzły sieci szkieletowych i sieci radiowych.

Bulent Elonu, dyrektor Turkcell ds. technologii sieciowych, oświadczył: - Turkcell jako czołowa turecka spółka w sektorze telekomunikacji i technologii starannie podąża za globalnym postępem w celu dostarczania klientom najnowszej technologii w możliwie najszybszym terminie i zapewnienia doskonałego doświadczenia użytkownika. Od dłuższego czasu przymierzamy się do przejścia z technologii wykorzystującej 2 fale nośne do kolejnego etapu rozwoju, czyli technologii wykorzystującej 3 fale nośne. W przeszłości zaoferowaliśmy naszym klientom szereg innowacyjnych rozwiązań dostarczonych przez Ericsson i Qualcomm Technologies. Dziś pomyślnie przeprowadzona próba umożliwiła nam wprowadzenie kolejnej przełomowej innowacji. Po raz pierwszy w sieci na skalę globalną zostało przetestowane ściąganie danych przy użyciu trzech fal nośnych. Jesteśmy dumni, że pierwsza globalna próba tej obiecującej i przyszłościowej technologii przebiegła pomyślnie właśnie w siedzibie Turkcell.

Turkcell, jeden z czołowych operatorów komórkowych oraz jeden z dostawców technologii na potrzeby pokazu, dysponuje obecnie siecią HSDPA wykorzystującą dwie fale nośne, która obsługuje prędkości sięgające maksymalnie 43,2 Mbps w przypadku transmisji typu downlink oraz 5,76 Mbps w przypadku transmisji typu uplink.

Ziya Erdem, dyrektor generalny Ericsson w Turcji, powiedział: - W ostatnich latach obserwujemy paradygmatyczny zwrot w świecie telekomunikacji. W tym kontekście stawiamy przede wszystkim na zwiększanie zasięgu aplikacji oraz ulepszanie doświadczenia użytkownika końcowego. We współpracy z Turkcell – jednym z czołowych europejskich operatorów i Qualcomm Technologies – jednym z czołowych producentów chipsetów przetestowaliśmy po raz pierwszy na świecie technologie ściągania danych z zastosowaniem trzech fal nośnych, a także wysyłania danych z zastosowaniem dwóch fal nośnych. Technologie te zapewnią klientom Turkcell jeszcze łatwiejszy dostęp do ich ulubionych aplikacji mobilnych oraz przeniosą doświadczenie użytkownika końcowego na zupełnie nowe poziomy.

Baris Ruacan, dyrektor krajowy Qualcomm Turkey, twierdzi: - Qualcomm Technologies stara się zapewnić użytkownikom mobilnego Internetu bezprzewodowego doświadczenie na zupełnie nowym poziomie, które jest możliwe dzięki technologiom 3C-HSDPA i DC-HSUPA. Ciągłe inwestycje Qualcomm Technologies w badania i rozwój w tym obszarze pozwalają nam zapewniać użytkownikom w Turcji znakomite doświadczenia mobilne.

Technologia 3C-HSDPA ma umożliwiać jednoczesne transmisje typu downlink do jednego użytkownika z wykorzystaniem maksymalnie trzech fal nośnych o częstotliwości 5 MHz. Obsługuje ona zarówno transmisję jednopasmową z 3 falami nośnymi znajdującymi się w tym samym paśmie częstotliwości, jak i transmisję dwupasmową, gdzie 3 fale nośne występują w dwóch pasmach częstotliwości.

Pokaz obejmował również funkcję Enhanced Uplink Multi-carrier (EUL-MC), która znajdzie się w oprogramowaniu Ericsson w wersji 14B; zwiększa ona prędkość transmisji typu uplink nawet o 100 procent. Podczas pokazu odnotowano wzrost prędkości transmisji typu uplink o 100%.

Funkcja EUL-MC ma umożliwić jednoczesne transmisje typu uplink do jednego użytkownika przy użyciu dwóch fal nośnych o częstotliwości 5MHz ze szczytową prędkością 11,5 Mbps oraz przy wzroście prędkości o 100% po stronie użytkownika. Wzrost ten występuje niezależnie od obciążenia sieci oraz lokalizacji w sieci, a więc zarówno w centrum komórek, jak i na ich granicach.

Technologia 3C-HSDPA i funkcja EUL-MC stanowią następne etapy ewolucji technologii multi-carrier HSPA, oferującej nowe możliwości dla zasięgu aplikacji. Dzięki aktualizacjom oprogramowania technologia multi-carrier ma zapewniać znaczny wzrost przepustowości, wzrost szczytowych prędkości oraz poprawę zasięgu aplikacji. Obie technologie stanowią istotny etap ulepszania doświadczenia użytkowników mobilnego Internetu bezprzewodowego; ich wprowadzenie do użytku komercyjnego w urządzeniach jest przewidywane w drugiej połowie 2014 r.
Źródło: Ericsson
  • Dodaj do Google Bookmarks
  • Dodaj na Śledzika
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj do Wykop
  • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
  • Twitter
  • Facebook
odwiedź nas na: