GSMService.pl
  • nowości
  • artykuły
  • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

TP i Polkomtel spółkami strategicznymi

Dodał: AK - opublikowano: 2007-09-05 15:04 - czytano: 619 razy - dodaj komentarz
Jak podaje Gazeta prawna Komisja Europejska nie zaakceptuje umieszczenia Telekomunikacji Polskiej i KGHM na liście spółek strategicznych - uważają prawnicy. Ich obecność na liście grozi Polsce nałożeniem kary przez ETS.
REKLAMA
We wtorek rząd przyjął projekt listy 17 spółek o szczególnym znaczeniu dla państwa. Obok koncernu górniczo-hutniczego KGHM Polska Miedź na liście znalazły się Telekomunikacja Polska i Polkomtel.

Jak ustaliła Gazeta Prawna są małe szanse, aby Komisja Europejska zaakceptowała takie stanowisko polskiego rządu.

- Niewykluczone, że wobec tak sztywnej postawy polskich władz, wyraźnie wskazującej na brak skłonności do kompromisu, Bruksela zrealizuje swoje zapowiedzi i skieruje całość zapisów o specjalnych uprawnieniach do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - mówi Gazecie Prawnej prawnik, specjalista od prawa europejskiego.

Sama Telekomunikacja Polska w oficjalnym komunikacie zaprotestowała przeciw umieszczaniu jej na liście spółek strategicznych. W komunikacie TP uważa, że zapis ten jest nieuzasadnionym odstępstwem od konstytucyjnej zasady swobody w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz naruszeniem prawa traktatowego UE dotyczącego swobody przepływu kapitału.

TP broni się przed umieszczeniem na liście, ponieważ w odniesieniu do spółek umieszczonych na liście firm strategicznych Skarb Państwa ma szczególne uprawnienia, m.in. prawo weta niektórych uchwał, oraz do umieszczania swoich przedstawicieli we władzach.

Już w czerwcu Bruksela zażądała od polskich władz zmiany przepisów, twierdząc, że poprzez sporne regulacje polska dyskryminuje zagranicznych inwestorów w procesie prywatyzacji, co jest niezgodnie z zasadami o działaniu wewnętrznego rynku UE - dodaje gazeta Prawna

W przypadku niepodjęcia przez rząd stosownych kroków prawdopodobnie KE skieruje sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Źródło: Gazeta Prawna, wł
  • Dodaj do Google Bookmarks
  • Dodaj na Śledzika
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj do Wykop
  • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Znajdź nas na Facebook'u
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
  • Twitter
  • Facebook
odwiedź nas na: