GSMService.pl
  • nowości
  • artykuły
  • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

UKE skierował do organów UE projekt decyzji w sprawie hurtowych usług dostępu szerokopasmowego

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2014-07-04 15:51 - czytano: 1117 razy - dodaj komentarz
UKE skierował do organów UE projekt decyzji w sprawie hurtowych usług dostępu szerokopasmowego3 lipca 2014 r. Prezes UKE, w ramach postępowania konsolidacyjnego( art. 18 Pt) przesłał do Komisji Europejskiej, Organu Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC) oraz krajowych organów regulacyjnych w innych państwach członkowskich projekty rozstrzygnięć dotyczące rynku hurtowego szerokopasmowego dostępu do Internetu.
REKLAMA
Projekty rozstrzygnięć uwzględniają wyniki krajowego postępowania konsultacyjnego, w którym stanowiska zajęło ponad 20 podmiotów. Procedura konsolidacji z Komisją Europejską co do zasady trwa 30 dni. Po jej zakończeniu konieczne będzie jeszcze uzyskanie stanowiska Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (sierpień 2014 r.). Tak więc wydanie obu rozstrzygnięć możliwe będzie najprawdopodobniej we wrześniu br.

Projekt decyzji zakłada nałożenie na operatora SMP (Orange Polska S.A.) obowiązków: dostępu, niedyskryminacji, przejrzystości, rachunkowości regulacyjnej, kontroli cen oraz przygotowania oferty ramowej.
 
Jednocześnie projekt postanowienia wskazuje, że na 76 obszarach gminnych występują takie warunki konkurencji, które nie uzasadniają uznania na tych obszarach Orange Polska S.A. za przedsiębiorcę o znaczącej pozycji rynkowej. W przekonaniu Prezesa UKE przedstawione propozycje regulacji odzwierciedlają aktualną sytuację konkurencyjną na rynku szerokopasmowej transmisji danych.

- W szerokopasmowym dostępie do Internetu Polska ma jeszcze sporo do nadrobienia w stosunku do innych państw członkowskich  UE. - według stanu na czerwiec 2013 r. zaledwie 19,3% Polaków posiadało dostęp do stacjonarnego Internetu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby regulacja rynku pobudzała konkurencję w tym obszarze a nie zniechęcała do niej przez nadmierną regulację. Zniesienie regulacji na obszarach które spełniają już kryteria konkurencyjności ma zachęcać zarówno Orange jak i innych operatorów do inwestycji w infrastrukturę -  mówi Magdalena Gaj,  Prezes UKE

W opinii Prezesa UKE zaproponowana regulacja odpowiada aktualnej sytuacji konkurencyjnej na rynku szerokopasmowej transmisji danych poprzez zniesienie zbędnych obciążeń regulacyjnych na obszarach skutecznie konkurencyjnych. Wpłynie to również pozytywnie na rozwój nowoczesnej infrastruktury telekomunikacyjnej w Polsce, co jest niezwykle istotne w związku z koniecznością realizacji postanowień Europejskiej Agendy Cyfrowej oraz Narodowego Planu Szerokopasmowego. Brak regulacji na obszarach konkurencyjnych będzie stanowił dodatkowy bodziec dla Orange Polska, ale także dla operatorów alternatywnych do zwiększenia inwestycji w nową infrastrukturę. Z kolei regulacja na obszarach niekonkurencyjnych pozwoli na dalszą konkurencję usługową bazującą na infrastrukturze Orange w celu zagwarantowania użytkownikom osiągania maksymalnych korzyści w zakresie różnorodności, ceny i jakości usług telekomunikacyjnych.
Źródło: UKE
  • Dodaj do Google Bookmarks
  • Dodaj na Śledzika
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj do Wykop
  • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
  • Twitter
  • Facebook
odwiedź nas na: