GSMService.pl
  • nowości
  • artykuły
  • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

Statystyki Kaspersky Lab wskazują na wzrost cyberprzestępczości związanej z walutą bitcoin

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2014-04-28 17:35 - czytano: 526 razy - dodaj komentarz
Statystyki Kaspersky Lab wskazują na wzrost cyberprzestępczości związanej z walutą bitcoinFinansowe szkodliwe oprogramowanie, którego celem jest waluta bitcoin, było niezwykle popularne w 2013 r. Według badania “Cyberzagrożenia finansowe w 2013 r.” przeprowadzonego przez Kaspersky Lab, liczba ataków na tę kryptowalutę zwiększyła się niemal trzykrotnie, a eksperci odnotowali 8,3 miliona incydentów. Bitcoin, który został stworzony w celu umożliwienia dokonywania anonimowych płatności elektronicznych, zdobył ogromną popularność w przeciągu ostatnich kilku lat.
REKLAMA
Na początku 2013 r. kurs wymiany bitcoina wynosił 13,6 dolara. W grudniu waluta ta osiągnęła rekordową wartość, przekraczając 1 200 dolarów. W ciągu roku bitcoin odnotował kilka spadków, jednak od kwietnia 2013 r. cena jednej bitmonety nie spadała poniżej 80 dolarów. W sposób nieuchronny zwróciło to uwagę oszustów. Problem pogarsza dodatkowo fakt, że bitcoiny stanowią często łatwy łup dla cyberprzestępców: jeżeli użytkownicy przechowują tę kryptowalutę na swoich komputerach w postaci niezaszyfrowanej, osoby atakujące muszą jedynie ukraść plik portfela, zdobywając w ten sposób informacje o zawartych w nim monetach, a tym samym dostęp do konta ofiary.         

W celu przeprowadzenia badania eksperci z Kaspersky Lab wybrali ponad 30 próbek szkodliwego oprogramowania finansowego. Dziewięć z nich stanowiły programy stworzone w celu kradzieży kryptowaluty, które zostały wykorzystane w łącznie 29% wszystkich cyberataków finansowych przeprowadzonych z użyciem szkodliwych aplikacji.  

Narzędzia wykorzystywane przez cyberprzestępców do kradzieży bitcoinów można podzielić na dwie kategorie. W pierwszej znajdują się programy tworzone w celu kradzieży plików portfela. Celem aplikacji z drugiej kategorii jest instalowanie oprogramowania do generowania („wydobywania”) bitcoinów na zainfekowanym komputerze. W ujęciu bezwzględnym liczba ataków przeprowadzonych w 2013 r. przez złodziei portfeli bitcoinów zwiększyła się dwukrotnie, jednak narzędzia do „wydobywania” były rozwijane znacznie szybciej.      

- W 2013 r. wartość bitcoinów zwiększyła się ponad 85 razy, co naturalnie zwróciło uwagę cyberprzestępców. Pod koniec roku liczba użytkowników zaatakowanych szkodliwym oprogramowaniem, którego celem były bitcoiny, zaczęła zrównywać się z liczbą użytkowników, którzy padli ofiarą bardziej konwencjonalnych cyberzagrożeń bankowych. Posiadacze kryptowaluty powinni zachować szczególną ostrożność, ponieważ odzyskanie skradzionych pieniędzy jest prawie niemożliwe. Ryzyko to jest nierozerwalnie związane z wykorzystywaniem kryptowaluty, która znajduje się w obiegu bez kontroli rządowej – powiedział Siergiej Lożkin, starszy badacz ds. bezpieczeństwa w Kaspersky Lab.  

W celu bezpiecznego wykorzystywania kryptowalut eksperci z Kaspersky Lab zalecają przechowywanie plików portfela na zaszyfrowanych nośnikach. Użytkownik, który chce przechowywać kryptowalutę przez dłuższy okres, może przelać ją do specjalnego portfela, a szczegółowe dane zapisać na papierze. Niezbędne jest również zapewnienie niezawodnej ochrony komputerowej przed szkodliwym oprogramowaniem za pomocą skutecznego rozwiązania klasy Internet Security.  

Użytkownicy domowi mogą skorzystać z Kaspersky Internet Security, rozwiązania bezpieczeństwa, które oprócz szerokiego wachlarza mechanizmów ochrony zawiera również technologię Bezpieczne pieniądze chroniącą dane użytkowników podczas sesji transakcji bankowych i płatności elektronicznych.
Źródło: Kaspersky Lab
  • Dodaj do Google Bookmarks
  • Dodaj na Śledzika
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj do Wykop
  • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Znajdź nas na Facebook'u
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
  • Twitter
  • Facebook
odwiedź nas na: