GSMService.pl
 • nowości
 • artykuły
 • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

PIIT: fatalny projekt nowelizacji PT

Dodał: AK - opublikowano: 2007-08-30 12:10 - czytano: 687 razy - dodaj komentarz
Zastrzeżenia do nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego po raz kolejny wyraziła Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT). Do Ministra Transportu Jerzego Polaczka trafił list w tej sprawie. W przekonaniu Izby projekt w kształcie przyjętym przez Radę Ministrów stanowi poważne zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania rynku telekomunikacyjnego w Polsce (DI)
REKLAMA
List do Ministra Transportu został przekazany także do premiera Jarosława Kaczyńskiego, podsekretarza Stanu w Ministerstwie Transportu min. Eugeniusza Wróbla i wiceprzewodniczącego Komisji Infrastruktury pos. Antoniego Mężydły. W liście tym Izba przypomniała o swoich wielokrotnie powtarzanych zastrzeżeniach do nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego.

PIIT uważa, że niektóre przepisy zawarte w projekcie ustawy są technicznie niewykonalne lub wiążą się z koniecznością poniesienia przez przedsiębiorców telekomunikacyjnych kosztów całkowicie nieadekwatnych do założonych celów. Są również takie przepisy, które pozostają w sprzeczności z obowiązującym porządkiem prawnym.

Oto przykłady uwag zgłaszanych w przeszłości przez PIIT:
 • Nowe przepisy zwiększą liczbę sytuacji, w których wymagany jest podpis abonenta, co zdaniem Izby prowadzi do zahamowania powszechnej wśród abonentów tendencji do wykorzystywania centrów telefonicznych bądź stron internetowych do zamawiania usług lub zmiany pakietów usług.
 • Zostanie ograniczona możliwość odzyskania przez dostawców usług przyznanej abonentowi ulgi w przypadku rozwiązania przez niego umowy. To w rzeczywistości może zmniejszyć gotowość do dotowania terminali i doprowadzić może do wzrostu ich cen.
 • W wielu proponowanych zapisach obserwujemy tendencję do wprowadzania nakazów lub ograniczeń niesłychanie szczegółowych, które po głębszej analizie i wzięciu pod uwagę doświadczeń rynkowych polskich i zagranicznych operatorów, okazują się uciążliwe i mało przydatne dla klientów, a kosztowne dla operatorów.
Jak podaje PIIT, przeważająca większość uwag zgłaszanych na różnych etapach prac nad projektem nowelizacji, nie została w żaden sposób uwzględniona.

Zdaniem Izby projektowana nowelizacja w praktyce oznaczałaby wyłączenie tego sektora gospodarki spod zasad gospodarki wolnorynkowej. Wyrazem tego jest między innymi objęcie uregulowaniami właściwymi dla usługi powszechnej wszelkich usług telekomunikacyjnych i teleinformatycznych.

Przypomnijmy, ze zatwierdzony już przez Radę Ministrów projekt nowelizacji prawa telekomunikacyjnego ma mieć w założeniach bardziej prokonsumencki charakter. Zawiera również przepisy antyspamowe.

 • Dodaj do Google Bookmarks
 • Dodaj na Śledzika
 • Dodaj na Twitter
 • Dodaj do Wykop
 • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Znajdź nas na Facebook'u
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
 • Twitter
 • Facebook
odwiedź nas na: