GSMService.pl
  • nowości
  • artykuły
  • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

W 2014 roku internauci zgłaszają więcej nielegalnych treści w Internecie

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2014-04-22 15:15 - czytano: 436 razy - dodaj komentarz
W 2014 roku internauci zgłaszają więcej nielegalnych treści w InterneciePrawie 2000 zgłoszeń dotyczących zamieszczania i rozpowszechniania nielegalnych treści w Internecie trafiło w I kwartale 2014 r. do zespołu Dyżurnet.pl, który jest jedynym w Polsce punktem kontaktowy przyjmującym zgłoszenia o nadużyciach w sieci. Najnowsze dane zostały przedstawione 14 kwietnia br. podczas spotkania w NASK z udziałem Ministra administracji i cyfryzacji Rafała Trzaskowskiego. Specjaliści z działającego w NASK zespołu Dyżurnet.pl sprawdzali w tym roku średnio po 640
REKLAMA
zgłoszeń miesięcznie. To o 15 procent więcej niż w ubiegłym roku, wówczas trafiało do Dyżurnet.pl średnio 558 przypadków miesięcznie.

Od początku 2014 roku internauci znacznie częściej zgłaszali do Dyżurnet.pl nielegalne i niebezpieczne treści w internecie– mówi Michał Chrzanowski, dyrektor instytutu badawczego NASK – Najwięcej przypadków naruszeń dotyczyło materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci – dodaje.

Musimy pamiętać, że żadne rozwiązania techniczne nie zastąpią pomocy i zainteresowania rodzica tym, co dziecko robi w sieci. Najskuteczniejszym sposobem ochrony dzieci w Internecie jest edukacja – mówi minister administracji i cyfryzacji Rafał Trzaskowski.

Między styczniem a marcem 2014 roku aż o 10 procent w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2013, wzrosła liczba użytkowników sieci, którzy zdecydowali się podjąć działanie i zgłosić nielegalną aktywność zespołowi Dyżurnet.pl. Coraz częściej przekazywane są informacje o materiałach przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Tego typu treści zgłoszono o 8 procent więcej niż w roku ubiegłym (aż 310 incydentów na przestrzeni trzech miesięcy).

– W naszej ocenie wzrasta wśród użytkowników świadomość możliwych konsekwencji niewłaściwych i nielegalnych praktyk w sieci, ale także ich aktywność w przeciwdziałaniu internetowym nadużyciom – podkreśla Michał Chrzanowski – Zaangażowanie i współpraca administracji publicznej, środowisk naukowych, edukacyjnych i opiniotwórczych sprzyja w dobie rewolucji cyfryzacyjnej podnoszeniu wiedzy użytkowników i budowaniu bezpiecznego oraz przyjaznego świata internetu – dodaje dyrektor Chrzanowski.

Wspieranie działań informacyjnych i edukacyjnych jest ważnym zadaniem państwa. Najnowsze dane NASK potwierdzają skuteczność realizowanych projektów, ale jednocześnie pokazują obszary, które wymagają dalszej intensywnej pracy. Będziemy dalej wspólnie działać na rzecz podniesienia bezpieczeństwa, szczególnie tych najmłodszych użytkowników sieci – zapowiada minister Rafał Trzaskowski.

Jak informuje NASK, znacząco zwiększyła się także skuteczność działań podejmowanych przez zespól Dyżurnet.pl w odpowiedzi na przyjęte zgłoszenia. Do policji przekazano w ostatnim kwartale trzykrotnie więcej spraw niż w tym samym okresie roku 2013. Jeśli zaś chodzi o interwencje bezpośrednie - niemal 95 procent materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci zgłaszanych za pomocą anonimowego formularza Dyżurnet.pl znika z sieci w ciągu siedmiu dni, przy czym ponad 60 procent w czasie krótszym niż 48 godzin od podjęcia działań.
Źródło: NASK
  • Dodaj do Google Bookmarks
  • Dodaj na Śledzika
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj do Wykop
  • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
  • Twitter
  • Facebook
odwiedź nas na: