GSMService.pl
  • nowości
  • artykuły
  • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

Pierwsze w Polsce muzeum historii komputerów i informatyki

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2014-03-14 16:25 - czytano: 358 razy - dodaj komentarz
Pierwsze w Polsce muzeum historii komputerów i informatyki Pamięć drutowa z 1965 roku, dysk twardy IBM z 1985 o pojemności 30 megabajtów, czy taśmy magnetyczne ze słynnego komputera Odra – to tylko niektóre eksponaty, które uzupełniły kolekcję Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach. Dzięki współpracy z firmą Kroll Ontrack, zajmującą się odzyskiwaniem danych, muzeum może pochwalić się znacznie większą kolekcją historycznych nośników danych.
REKLAMA
Uruchomiona na początku marca, nowa siedziba katowickiego Muzeum Historii Komputerów i Informatyki to nietypowa, jedyna tego typu placówka w Polsce. Pasjonaci komputerów mogą dzięki niej cofnąć się w czasie i obejrzeć m.in. interesujące eksponaty z czasów, gdy odpowiedniki dzisiejszych tabletów były skomplikowanymi, kilkutonowymi szafami, obsługiwanymi przez kilku wykwalifikowanych informatyków. Wśród zbiorów muzeum znajduje się m.in. sprzęt marek Commodore, IBM. Atari i Apple, a także efekty pracy „polskiej myśli technicznej” – np. elementy komputera Odra, czy komputer Com Pan 16. Teraz kolekcja ta została uzupełniona o zbiór historycznych nośników danych, znajdujących się do tej pory w posiadaniu Kroll Ontrack

 – Historia nośników danych to bardzo ważny i ciekawy element historii informatyki. Cieszy nas, że dzięki nowej ekspozycji będziemy ją mogli przybliżyć naszym gościom. Od momentu otwarcia nowej siedziby, muzeum cieszy się sporym zainteresowaniem. Trafiają do nas zarówno pasjonaci, gnani sentymentem do sprzętów i gier z przeszłości, jak i specjaliści technologiczni – informatycy i przedstawiciele środowisk związanych z IT. Dla obu tych grup zwiedzających, nowe eksponaty będą interesujące – mówi Krzysztof Chwałowski, dyrektor muzeum.

Wśród eksponatów, jakie uzupełniły kolekcję muzeum znalazły się m.in. wyprodukowana w 1965 roku w Instytucie Maszyn Matematycznych w Warszawie pamięć drutowa o zawrotnej pojemności 5,5 kilobajtów, talerze o pojemności 80MB słynnej firmy ICL, stosowane między innymi w komputerach Odra, ICL 1900 i IBM S/360, a także bardzo popularne przez wiele lat karty perforowane, czy 8 calowe dyskietki używane głównie w ówczesnych ośmiobitowych systemach mikrokomputerowych.

 – Nasza kolekcja historycznych nośników danych powstawała 10 lat. To wspaniała, poglądowa lekcja obrazująca, w jak szalonym tempie rozwija się informatyka. Eksponaty zaciekawiają, czasem także śmieszą i powodują nutkę nostalgii – mówi Paweł Odor, główny specjalista polskiego oddziału Kroll Ontrack.

Historia komputerów i nośników danych rozpoczęła się tak naprawdę już w 1834 roku, gdy Charles Babbage rozpoczął pracę nad pierwszym komputerem. Kolejne istotne wydarzenia to m.in. skonstruowanie przez austriackiego inżyniera Gustawa Tauscheka w 1932 r. pamięci bębnowej, czy wprowadzenie przez IBM na rynek urządzenia z pierwszym nowoczesnym dyskiem twardym w 1956 roku, a w 1971 roku – dyskietki. Minione trzy dekady to okres przyspieszonego rozwoju technologii informatycznych i nośników danych. W 1987 roku na całym świecie istniało zaledwie 50 milionów komputerów, a przeciętny dysk twardy mieścił około 30 megabajtów danych. W tym samym roku Kroll Ontrack przeprowadził pierwszy, komercyjny proces odzyskiwania danych. Obecnie liczbę komputerów na całym świecie szacuje się na 2 miliardy, dyski twarde osiągają pojemność nawet 4 terabajtów, a w laboratoriach odzyskiwania danych odzyskano od początku ich powstania ponad 100 milionów gigabajtów danych.
Źródło: Kroll Ontrack
  • Dodaj do Google Bookmarks
  • Dodaj na Śledzika
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj do Wykop
  • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Znajdź nas na Facebook'u
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
  • Twitter
  • Facebook
odwiedź nas na: