GSMService.pl
  • nowości
  • artykuły
  • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

Spam w III kwartale 2013 r.: wzrost ilości zagrożeń kradnących dane użytkowników

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2013-11-26 17:00 - czytano: 354 razy - dodaj komentarz
Spam w III kwartale 2013 r.: wzrost ilości zagrożeń kradnących dane użytkownikówOdsetek spamu w łącznym ruchu pocztowym w trzecim kwartale br. wynosił 68,3% - o 2,4 punktu procentowego mniej niż w drugim kwartale. Z kolei odsetek szkodliwego spamu zwiększył się niemal dwukrotnie. Celem większości szkodliwych programów rozprzestrzenianych za pośrednictwem poczty e-mail były loginy użytkowników, hasła i poufne informacje finansowe. W badanym okresie ilość wiadomości phishingowych zwiększyła się trzykrotnie w stosunku do poprzedniego kwartału.
REKLAMA
Na szczycie rankingu najpopularniejszego szkodliwego oprogramowania rozprzestrzenianego za pośrednictwem poczty e-mail znalazł się Trojan-Spy.HTML.Fraud.gen. Szkodnik ten podszywa się pod stronę HTML, która służy jako formularz rejestracyjny dla serwisów bankowości online, i jest wykorzystywany przez phisherów do kradzieży informacji finansowych.

Trzeci kwartał 2013 r. obfitował w medialne wydarzenia przykuwające uwagę całego świata, takie jak narodziny królewskiego potomka w Wielkiej Brytanii, polowanie FBI na Edwarda Snowdena oraz wypadek kolejowy w Hiszpanii. Wszystkie te wiadomości były wykorzystywane przez oszustów do rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania. Zawarte w tych wiadomościach odsyłacze prowadziły do zhakowanych stron internetowych, które przekierowywały użytkowników na stronę zawierającą jeden z najpopularniejszych zestawów exploitów - Blackhole. W październiku aresztowano w Rosji autora Blackhole’a posługującego się pseudonimem Paunch. Co to oznacza dla przyszłości tego zestawu exploitów, pozostaje niewiadomą, jednak eksperci z Kaspersky Lab sugerują, że może nastąpić spadek liczby szkodliwych wysyłek „informacyjnych”.    

- W trzecim kwartale trafiliśmy na bardzo interesującą masową wysyłkę, w której oszuści spreparowali odpowiedź od działu pomocy technicznej dużej firmy antywirusowej. E-mail informował użytkownika, że plik, który rzekomo został wysłany do analizy, okazał się szkodliwym oprogramowaniem. Rzekomy inżynier pomocy technicznej załączył również ‘sygnaturę’, sugerując, że wyleczy ona komputer z infekcji. Jednak gdy użytkownicy otworzyli załącznik, znaleźli tam szkodliwy program wykrywany przez Kaspersky Anti-Virus jako Email-Worm.Win32.NetSky.q – skomentowała Daria Gudkowa, szefowa działu badań i analiz w Kaspersky Lab.  

Ranking czołowych źródeł spamu według państwa niewiele zmienił się w trzecim kwartale. Lokalizacja botnetów wydaje się stosunkowo stabilna, a przynajmniej eksperci z Kaspersky Lab nie zaobserwowali ich aktywnej relokacji. Numerem jeden wśród regionalnych źródeł spamu pozostała Azja (56,51%). Za nią uplasowała się Ameryka Północna (20,09%) i Europa Zachodnia (13,47%). 
Źródło: Kaspersky Lab
  • Dodaj do Google Bookmarks
  • Dodaj na Śledzika
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj do Wykop
  • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Znajdź nas na Facebook'u
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
  • Twitter
  • Facebook
odwiedź nas na: