GSMService.pl
  • nowości
  • artykuły
  • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

TP S.A nie jest spółką strategiczną ?

Dodał: AK - opublikowano: 2007-08-16 19:11 - czytano: 578 razy - dodaj komentarz
Brak jest prawnego uzasadnienia do wpisania Telekomunikacji Polskiej przez rząd na listę spółek o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego, co dawałoby Ministerstwu Skarbu Państwa prawo do wyznaczenia swojego obserwatora i wpływania na decyzje władz spółki.
REKLAMA
Telekomunikacja Polska zwróciła się do Prezesa Rady Ministrów RP Jarosława Kaczyńskiego o ponowne rozważenie zasadności umieszczenia firmy na liście spółek strategicznych, przygotowanej przez Ministerstwo Skarbu Państwa.

Ustawa z 3 czerwca 2005 o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa oraz ich wykonywaniu w spółkach o istotnym znaczeniu dla porządku publicznego lub bezpieczeństwa publicznego stanowi, że warunkiem wpisania firmy z branży telekomunikacyjnej na listę spółek strategicznych jest posiadanie przez nią infrastruktury umożliwiającej przesyłanie sygnału publicznej radiofonii i telewizji między nadawcą a siecią nadajników obejmujących 70 proc. powierzchni kraju.

TP nie spełnia tego kryterium, co potwierdza m.in. analiza Prezesa UKE z 9 listopada 2006 roku. Przesyłaniem sygnałów radiowych i telewizyjnych zajmuje się wydzielona z TP spółka TP Emitel, która znajduje się już na liście spółek strategicznych.

Stanowisko Telekomunikacji Polskiej poparło Ministerstwo Transportu, a także Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

„Wpisanie TP na listę spółek, w których Skarb Państwa miałby szczególne uprawnienia kontrolne byłoby zupełnie niezrozumiałe, gdyż brak jest ku temu jakichkolwiek podstaw. Takie odstępstwo od konstytucyjnej zasady swobody w prowadzeniu działalności gospodarczej może doprawadzić do utrudnień w jej prowadzeniu, a także działać odstraszająco na potencjalnych inwestorów” - powiedział Ireneusz Piecuch, Dyrektor Wykonawczy Grupy TP - Sekretarz Generalny Spółki.

Ustawa o szczególnych uprawnieniach Skarbu Państwa budzi zastrzeżenia Komisji Europejskiej, która uznała ją za daleko idącą ingerencję państwa w gospodarkę oraz naruszenie unijnych przepisów o przedsiębiorczości i swobodzie przepływu kapitału. Komisja domaga się wyjaśnień od polskiego rządu, zagroziła skierowaniem sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Źródło: TP S.A
  • Dodaj do Google Bookmarks
  • Dodaj na Śledzika
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj do Wykop
  • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Znajdź nas na Facebook'u
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
  • Twitter
  • Facebook
odwiedź nas na: