GSMService.pl
  • nowości
  • artykuły
  • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

Polska administracja publiczna w chmurze od kwietnia 2014

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2013-09-24 16:19 - czytano: 279 razy - dodaj komentarz
Polska administracja publiczna w chmurze od kwietnia 2014W kwietniu 2014 roku ma powstać ekspertyza, której zadaniem jest określenie prawnych aspektów wdrożenia chmury obliczeniowej w polskiej administracji państwowej. GIODO opracował własnie istotne dla administracji państwowej zalecenia wykorzystywania chmury obliczeniowej. W opracowanym dekalogu możemy dowiedzieć się iż podmioty publiczne , które przekażą nawet częściowo swoje dane o zasoby do chmury, będą musiały zobowiązać dostawców usług do pełnego poinformowania osoby
REKLAMA
fizyczne na temat nie tylko wirtualnej ale i fizycznej lokalizacji serwerowni, które te dane przetwarzają.

Dostawcy usług hostingowych będą zobowiązane do informowania wszystkich danych także o podwykonawcach, którzy tez musza być objęci szeregiem klauzul i umów, co sam główny dostawca usługi chmury dla administracji.

Jak podkreślił Generalny Inspektor Danych Osobowych, dr Wiewiórowski Niedopuszczalna jest sytuacja, w której jakikolwiek dostarczyciel chmury – nawet jeśli sam jest podmiotem publicznym – decydowałby o celach i sposobach przetwarzania danych niezależnie od instrukcji ze strony administratora danych osobowych.

Dodatkowo GIODO stwierdza jasno: Krótko mówiąc podmiot publiczny musi być wyłącznym administratorem danych osobowych przekazanych do chmury.

Pełna ekspertyza regulująca wszystkie prawne aspekty wdrożenia chmur dla administracji publicznej powstaną najwcześniej na początku 2014 roku, a w kwietniu, ekspertyzę otrzyma Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. W tym przypadku terminy zbiegną się z pracami nad unijnym rozporządzeniem ujednolicającym przepisy o ochronie danych osobowych w krajach członkowskich.

Administracja Państwowa, tak jak każdy inny podmiot przetwarzający dane osobowe, musi wdrożyć system przetwarzania danych oraz dokumentację przetwarzania danych osobowych. Tego typu dokumentację można tworzyć samemu zgodnie z rozporządzeniem, lub np. posłużyć się gotowymi wzorami do uzupełnienia, w postaci np. Dokumentacji Przetwarzania Danych Osobowych RBDO.
Źródło: RBDO.PL
  • Dodaj do Google Bookmarks
  • Dodaj na Śledzika
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj do Wykop
  • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
  • Twitter
  • Facebook
odwiedź nas na: