GSMService.pl
  • nowości
  • artykuły
  • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

Polska po raz siódmy gości specjalistów do spraw bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2013-09-17 17:38 - czytano: 2154 razy - dodaj komentarz
Polska po raz siódmy gości specjalistów do spraw bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w InternecieW dniach 18 i 19 września w Warszawie, już po raz siódmy eksperci z kilkunastu krajów europejskich będą dyskutować o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w sieci. Okazją do wymiany doświadczeń będzie VII Międzynarodowa Konferencja „Bezpieczeństwo Dzieci i Młodzieży w Internecie”. Organizatorem wydarzenia jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa oraz Fundacja Dzieci Niczyje.
REKLAMA
Współorganizatorem konferencji jest niemieckie konsorcjum klicksafe, a głównym partnerem – Fundacja Orange. Jak wynika z badania przeprowadzonego w ramach projektu EU Kids Online III, ponad połowa dzieci w wieku 9-16 lat uważa, że w Internecie występują zjawiska groźne  dla osób w ich wieku. Co więcej 12 proc. z nich w ciągu ostatniego roku spotkało się z sytuacją, która je zaniepokoiła.  Dzieci za niepokojące w sieci uważają przede wszystkim niewłaściwe treści. 22 proc. badanych jako zagrożenie wymieniło materiały pornograficzne, zaś blisko co piąte dziecko wskazało na strony związane z przemocą. Jak zatem uchronić najmłodszych przed nieodpowiednimi dla nich treściami nie ograniczając ich dostępu do informacji, edukacji czy kontaktu ze znajomymi? Między innymi o tym podczas VII Międzynarodowej Konferencji „Bezpieczeństwo Dzieci i Młodzieży w Internecie” dyskutować będą przedstawiciele sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych, wymiaru sprawiedliwości, organów ścigania, jak również dostawcy usług i treści internetowych.


- Powszechna obecność nowych technologii w życiu najmłodszych wpływa na zmiany zarówno w ich relacjach z rówieśnikami, jak i rodziną. Rodzice stoją przed wyzwaniami  ochrony dzieci wobec zagrożeń płynących ze strony nowych mediów, a także znalezieniem sposobu na właściwe zarządzania ich codzienną aktywnością. Szkoły muszą dokonywać ogromnych zmian w metodach nauczania i dotarcia do młodych ludzi, aby umiejętnie nadążać i uzupełniać metody, jakimi dzieci i młodzież dziś poznają świat, zdobywają wiedzę. Nauczyciel musi zastanowić się nie tylko jak nauczyć bezpiecznego korzystania z Internetu, ale przede wszystkim znaleźć sposób, jak pozytywnie wykorzystywać jego potencjał – mówi Anna Rywczyńska z instytutu badawczego NASK.

W trakcie tegorocznej konferencji eksperci poruszą zagadnienia związane z aktywnością najmłodszych na portalach społecznościowych, ochroną ich prywatności w sieci czy też zakupami online. Wśród planowanych sesji znajdzie się między innymi panel poświęcony rodzinie i roli opiekunów w świadomym korzystaniu dzieci z Internetu, jak również prezentacje dotyczące zastosowania nowych technologii w edukacji. Ponadto uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztacie edukacyjnym z zakresu pracy grupowej z młodzieżą oraz zajęciach teatralnych poświęconych problemom cyberprzemocy. Z kolei dla przedstawicieli organów ścigania przeprowadzony zostanie warsztat na temat specyfiki stron prezentujących seksualne wykorzystywanie małoletnich.

- Konferencja ma już swoją 7-letnią tradycję i dzięki współpracy z szerokim gronem międzynarodowych ekspertów oferuje interdyscyplinarne spojrzenie na kwestię korzystania z internetu i nowych technologii przez dzieci i młodzież. W ostatnim czasie szczególnie dużo dyskusji toczy się wokół zagadnień prywatności młodych użytkowników online, tego jakie dane są od nich zbierane i do czego wykorzystywane przez podmioty komercyjne. - mówi Agnieszka Wrzesień-Gandolfo z Fundacji Dzieci Niczyje, przewodnicząca konferencji.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Minister Administracji i Cyfryzacji. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.
Źródło: NASK
  • Dodaj do Google Bookmarks
  • Dodaj na Śledzika
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj do Wykop
  • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
  • Twitter
  • Facebook
odwiedź nas na: