GSMService.pl
  • nowości
  • artykuły
  • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

Którędy na urlop? Są trasy, które pozwolą zaoszczędzić ponad 200 zł

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2013-08-14 18:38 - czytano: 1301 razy - dodaj komentarz
Którędy na urlop? Są trasy, które pozwolą zaoszczędzić ponad 200 złEco jazda kojarzy się przede wszystkim z oszczędną techniką prowadzenia samochodu – jazda na maksymalnie najwyższym biegu z dostosowaną prędkością, dobrze napompowane opony… Na ekonomiczną podróż wpływa także dobór optymalnej trasy. Dostawca nawigacji NaviExpert przebadał popularne kierunki wyjazdowe z trzech miast – Warszawy, Wrocławia oraz Poznania. W zależności od wybranej trasy mieszkańcy tych miast mogą dojechać do celu szybko lub tanio.
REKLAMA
Jak znaleźć kompromis? Najlepiej wybrać opcję, która godzi szybkość z ekonomią.
Specjaliści z NaviExpert przeanalizowali średnie prognozowane czasy i koszty dojazdu do popularnych miejscowości wypoczynkowych.  Wybierając się w podróż na przedłużony weekend nie warto jeździć na pamięć. Nie tylko ze względu na olbrzymie korki, które przed każdym letnim weekendem tworzą się na drogach prowadzących  do wakacyjnych kurortów,  ale także  oszczędność finansową, jaką może nam dać podróżowanie mniej popularnymi, a krótszymi trasami.

Poznaniacy w drodze na Mazury
Poznaniacy wybierający się na Mazury mają kilka możliwości dojazdu. Trasa prowadząca do Warszawy A2, a później m.in. przez Wyszków, Zambrów, Łomżę wydaje się najbardziej komfortowa, ale też najdłuższa, bowiem wynosi ok. 550 km. Blisko 150 km i ponad 116 zł (tylko w jedną stronę!) można zaoszczędzić, rezygnując z autostrady na rzecz podróży drogami niższych kategorii (trasa ekonomiczna). Wybierając tę trasę będziemy u celu zaledwie pół godziny później, niż w przypadku trasy wiodącej autostradą. Optymalna jest jednak trasa wiodąca przez A2 i dalej przez Koło, Płock, Nidzicę i Szczytno. Pozwala ona na najszybsze pokonanie dystansu. Koszt podróży nią oscyluje wokół 192 zł.

Nad morze… nawet poznaniak może
Koszt przejazdu ze stolicy Wielkopolski do Gdańska to ok. 160 zł jeśli wybierzemy trasę najpopularniejszą - drogami głównymi przez S5, Gniezno, Strzelno, Inowrocław, Toruń i dalej A1. Trasa jest ok. 50 km dłuższa od trasy najtańszej, która pozwoli koszt przejazdu na nadmorski wypoczynek zamknąć w kwocie ok. 100 zł w jedną stronę. Co jednak ważne, pojedziemy nią prawie 50 minut dłużej. Optymalna pod względem czasu i kosztu podróży jest trasa rekomendowana: przez Żnin, Szubin, Bydgoszcz i A1. Pozwala ona na dotarcie do celu w czasie niespełna 4 godzin za średnio 135 zł.

Trójmiasto z Warszawy
Warszawiacy jadący na długi weekend nad morze mają do wyboru cztery trasy. Na uwagę zasługuje zwłaszcza trasa ekonomiczna prowadząca w całości drogami bezpłatnymi przez m.in. Płońsk, Ostródę i Elbląg. Jest ona równie szybka, co trasa rekomendowana prowadząca przez płatny odcinek A1. Przejazd nią trwa średnio 4 godziny i 37 minut.  Pozwala przy tym zaoszczędzić blisko 45 zł w jedną stronę.

Ze stolicy na Mazury
W przypadku podróży z Warszawy na Mazury, czas dojazdu każdą trasą jest podobny. Przy podróży w obie strony można jednak zaoszczędzić wybierając podróż trasą ECO – prowadzącą przez Serock, Krasnosielc, Myszyniec i Uktę lub trasą rekomendowaną kierującą przez Legionowo, Pułtusk, Ostrołękę i Myszyniec.

Na wybrzeże z Wrocławia
Wrocławianie podróżujący do Trójmiasta mogą wybrać trasę tanią lub szybką. Trasa ECO pozwoli  zaoszczędzić na podróży w jedną stronę około 50zł w stosunku do trasy głównymi przez Ostrów Wielkopolski, Konin, Inowrocław, Toruń i A1. Mimo, że trasa drogami głównymi drogami jest droższa i  dłuższa, to pozwoli przybyć na miejsce około godzinę szybciej.

Z Wrocławia w Tatry
Ciekawie wygląda sytuacja na trasie do Zakopanego z Wrocławia. Możemy ją niemal w całości przejechać A4 i Zakopianką. Kierowcy, którzy zdecydują się na taką możliwość zapłacą w jedną stronę o ok. 50zł więcej, natomiast dotrą na miejsce około godzinę szybciej niż ci, którzy zdecydują się na trasę ekonomiczną – tańszą, ale wolniejszą – przez Brzeg, Opole,  Nowy Targ i Zakopiankę.

- Wbrew obiegowym opiniom na końcową cenę przejazdu ma wpływ nie tylko styl jazdy, ale również wybór trasy, która pozwoli na utrzymanie stałej prędkości i pomoże uniknąć stania w korku – mówi Adam Bąkowski, Prezes Zarządu NaviExpert. - W nawigacji NaviExpert kierowcy mają do wyboru kilka typów tras. Dla niektórych kierowców priorytetowy będzie czas przejazdu. Inni wolą dojechać na miejsce wolniej, ale taniej. Aby każdy kierowca mógł wybrać trasę, która mu najbardziej odpowiada, nawigacja NaviExpert wyznacza trasę m.in.: głównymi - prowadzącą do celu najpopularniejszymi odcinkami, ECO - która jest najtańszym wyborem oraz rekomendowaną, która jest optymalna pod względem czasu i kosztu podróży – dodaje Bąkowski.

Metodyka

Do prognozowania kosztów i czasu dojazdu wykorzystano średnie prędkości z jakimi poruszają się samochody na drogach, pochodzące z systemu NaviExpert oraz wartości spalania 9 litrów na 100km w mieście, 6 litrów na 100 kilometrów poza miastem i 8 litrów na 100 km na autostradzie. Do obliczenia kosztów podróży przyjęto uśrednioną cenę 5,60zł za litr benzyny Pb95 oraz aktualne cenniki płatnych autostrad. Wykorzystane w raporcie trasy są trasami, jakie system NaviExpert rekomendował na dzień 9 sierpnia o godz. 17.
Źródło: NaviExpert
  • Dodaj do Google Bookmarks
  • Dodaj na Śledzika
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj do Wykop
  • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Znajdź nas na Facebook'u
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
  • Twitter
  • Facebook
odwiedź nas na: