GSMService.pl
  • nowości
  • artykuły
  • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

Jak polityka bezpieczeństwa może chronić firmę przed cyberprzestępcami

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2013-07-18 14:11 - czytano: 409 razy - dodaj komentarz
Jak polityka bezpieczeństwa może chronić firmę przed cyberprzestępcami Kaspersky Lab informuje o opublikowaniu artykułu poświęconego atakom ukierunkowanym na firmy. Tekst obejmuje informacje o trendach cyberprzestępczych oraz o metodach walki z zagrożeniami dla korporacji poprzez wykorzystanie skutecznej polityki bezpieczeństwa. Wykorzystywanie komputerów firmowych do prywatnych celów to nie tylko mniejsza produktywność pracowników, ale również strata czasu i pieniędzy. Co ważniejsze, takie działanie wystawia na ryzyko bezpieczeństwo sieci firmowej i stanowi
REKLAMA
zagrożenie dla krytycznych danych. Kontaktowanie się za pośrednictwem portali społecznościowych lub komunikatorów internetowych, odwiedzanie rozrywkowych stron WWW lub pobieranie plików z torrentów – takie działania są niezwykle powszechne wśród pracowników. Jednak wszystkie mogą być potencjalnie groźne dla komputerów firmowych, ponieważ zasoby, z których korzystają pracownicy, najczęściej wykorzystywane są również przez cyberprzestępców, którzy chcą przeniknąć do sieci korporacyjnej podczas przeprowadzania ataków ukierunkowanych.   

Ataki ukierunkowane to jeden z najszybciej rozwijających się trendów w dziedzinie cyberzagrożeń. Przez ostatnie 3-4 lata zarówno małe firmy, jak i znane na całym świecie korporacje padały ofiarą cyberprzestępców. Aby uzyskać do dostęp do sieci firmowych, oszuści często stosują metody socjotechniki i wykorzystują luki w zabezpieczeniu oprogramowania.     

Największym zagrożeniem związanym z atakiem ukierunkowanym jest to, że umożliwia on włamanie się do sieci korporacyjnej i uzyskanie dostępu do poufnych danych firmowych poprzez zainfekowanie tylko jednego komputera. Od tego momentu kontrolę przejmuje specjalne szkodliwe oprogramowanie, które znajduje inne podatne na ataki węzły w sieci korporacyjnej w celu uzyskania dostępu do danych, które interesują cyberprzestępców.

 Technologie bezpieczeństwa mogą pomóc uniknąć takich incydentów. Na przykład, technologia ‘Automatyczne zapobieganie exploitom’ opracowana przez Kaspersky Lab uniemożliwia oszustom wykorzystywanie luk w oprogramowaniu, a nawet blokuje wykorzystywanie tzw. luk 0-day, czyli takich, które nie zostały jeszcze załatane przez producenta oprogramowania. Dzięki kontroli ruchu sieciowego administratorzy mogą zablokować niebezpieczną aktywność sieciową. Kontrola aplikacji blokuje uruchamianie i pobieranie nieznanych programów. Natomiast szyfrowanie plików lub całych dysków może pomóc wyeliminować ryzyko wycieków danych, nawet jeśli atak ukierunkowany powiedzie się.  

Jednak żadna z wymienionych wyżej technologii nie może skutecznie chronić przed atakami ukierunkowanymi, jeżeli nie jest dobrze zintegrowana z firmowymi politykami bezpieczeństwa. Administratorzy oraz specjaliści ds. bezpieczeństwa IT powinni stosować środki administracyjne, aby zapobiec jakiemukolwiek ryzyku infekcji na skutek nieostrożności użytkowników lub braku ich wiedzy z zakresu IT. Obejmują one szkolenia użytkowników w zakresie bezpieczeństwa podczas pracy na komputerze, wprowadzenie kontroli nad prawami i przywilejami dostępu oraz skanowanie systemów w celu wykrycia luk w zabezpieczeniach oraz niewykorzystywanych usług sieciowych.     
- Niestety, obecnie nie istnieje żadna technologia, która mogłaby wyeliminować błąd ludzki w dziedzinie bezpieczeństwa sieci korporacyjnych. Jednak wzmocnienie polityk bezpieczeństwa za pomocą kilku odpowiednich technologii zapewnia skuteczną ochronę przed atakami ukierunkowanymi poprzez odpieranie ich na każdym etapie – od pierwszej próby wykorzystania luki w zabezpieczeniu po próby naruszenia bezpieczeństwa sieci – powiedział Kirył Kruglow, Senior Research Developer w Kaspersky Lab.
Źródło: Kaspersky Lab
  • Dodaj do Google Bookmarks
  • Dodaj na Śledzika
  • Dodaj na Twitter
  • Dodaj do Wykop
  • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Znajdź nas na Facebook'u
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
  • Twitter
  • Facebook
odwiedź nas na: