GSMService.pl
 • nowości
 • artykuły
 • gry
Szukaj
Szukaj
Szukaj
Tu jesteś: GSMService.pl » Aktualności

VII etap cyfryzacji telewizji naziemnej - ostatnia prosta

Dodał: Monika Kowalczewska - opublikowano: 2013-07-11 14:27 - czytano: 342 razy - dodaj komentarz
VII etap cyfryzacji telewizji naziemnej - ostatnia prosta23 lipca sygnał telewizji analogowej z nadajników: Giżycko, Jelenia Góra, Leżajsk oraz Ostrołęka zostanie zastąpiony przez sygnał z naziemnych multipleksów cyfrowych.Równolegle, zdecydowana większość stacji doświetlających współpracujących z wyłączanymi analogowymi stacjami głównymi, zostanie zastąpiona przez stacje cyfrowe emitujące programy multipleksu trzeciego (MUX-3). Naziemna telewizji cyfrowa w standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting – Terrestial) to dostęp do bogatej
REKLAMA
oferty programowej i lepszej jakości sygnału. Dzięki procesowi cyfryzacji telewizji naziemnej w Polsce, który zakończy się 23 lipca 2013 r., w miejsce dotychczas dostępnych kilku programów telewizji analogowej, możliwy będzie odbiór ogólnopolski nawet do 24 bezpłatnych programów telewizji cyfrowej.

Aktualnie w ofercie naziemnej telewizji cyfrowej dostępnych jest do 22 programów TV, nadawanych z trzech multipleksów cyfrowych (w skrócie MUX). Są to następujące programy:
 • MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV;
 • MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6;
 • MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia, TVP Rozrywka.
Osoby, które korzystają z oferty platform telewizji satelitarnej i kablowej zyskują alternatywę w postaci naziemnej telewizji cyfrowej. Jednakże jeśli nie planują zmiany w zakresie sposobu odbioru sygnału telewizyjnego, to z ich punktu widzenia proces przejścia od techniki analogowej do pełnego nadawania cyfrowego sygnału telewizji naziemnej będzie niezauważalny. Dla tych osób nie wiąże się to także z koniecznością wymiany telewizora lub dekodera.

Warunki odbioru sygnału DVB-T
VII etap procesu zastępowania telewizji analogowej sygnałem z naziemnych multipleksów cyfrowych obejmie łącznie obszar 220 gmin, należących do 7 województw: dolnośląskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego oraz lubuskiego, na którego terenie w listopadzie 2012 rok z sukcesem przeprowadzono I etap cyfryzacji telewizji naziemnej. Od 23 lipca na terenie objętym VII etapem cyfryzacji dostępne będą już tylko cyfrowe programy telewizyjne emitowane przez 10 stacji głównych oraz 13 stacji doświetlających małej mocy (tzw. gapfillery).

23 lipca sygnał naziemnej telewizji cyfrowej zastąpi sygnał analogowy na terenie:

 •     65 gmin województwa dolnośląskiego;
 •     61 gmin województwa podkarpackiego;
 •     37 gmin województwa warmińsko-mazurskiego;
 •     24 gmin województwa mazowieckiego;
 •     20 gmin województwa podlaskiego;
 •     7 gmin województwa lubelskiego;
 •     6 gmin województwa lubuskiego.
Przeprowadzone przez Urząd Komunikacji Elektronicznej analizy symulacyjne poziomu natężenia sygnału DVB-T oraz pomiary w terenie potwierdziły, że na obszarze objętym VII etapem cyfryzacji odbiór naziemny cyfrowych programów Telewizji Publicznej będzie dostępny dla ponad 95% mieszkańców. Dane te potwierdzają, że nadawca publiczny (Telewizja Polska S.A.) wykona zobowiązania wynikające z ustawy z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej. Zapisy ustawy przewidują, że nadawca publiczny jest zobowiązany do zapewnienia pokrycia sygnałem programów telewizyjnych: TVP 1, TVP 2 oraz regionalnych programów telewizyjnych terytorium Polski, na którym zamieszkuje co najmniej 95% ludności.

Problemów z odbiorem sygnału cyfrowego MUX-3, który zawiera wyłącznie programy Telewizji Publicznej, nie powinni mieć mieszkańcy województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego oraz lubuskiego. Dobre warunki odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej będę także na przeważającej części obszarów objętych VII etapem, a należących do województw: podkarpackiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Utrudnienia w odbiorze sygnału cyfrowego mogą wystąpić jedynie w niektórych miejscowościach, w których do tej pory odbiór sygnału analogowego był niemożliwy lub bardzo utrudniony.

Jak odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej?
Wysoka jakość cyfrowego obrazu i dźwięku wymaga posiadania odbiornika telewizyjnego z wbudowanym tunerem MPEG-4. Innym dostępnym rozwiązaniem jest zakup zewnętrznego dekodera - tzw. „przystawki STB” (Set Top-Box) i podłączenie go do dotychczasowego analogowego telewizora.

Rozwiązanie polegające na zakupie dekodera STB jest tańsze i nie wymaga zmiany odbiornika – koszt prostego dekodera do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej wynosi około 80 - 150 zł. Pamiętajmy sprzęt do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej najlepiej zakupić u sprawdzonego i rzetelnego sprzedawcy.

Obiór sygnału cyfrowego najczęściej umożliwi wykorzystywana do tej pory antena. Pamiętajmy jednak, że najlepsze warunki odbioru zapewniają anteny kierunkowe, które charakteryzuje duży zysk antenowy, umożliwiający odbiór sygnału z odległych stacji i nadawczych.
Źródło: UKE
 • Dodaj do Google Bookmarks
 • Dodaj na Śledzika
 • Dodaj na Twitter
 • Dodaj do Wykop
 • Dodaj do Facebook
Aktualna ocena: 0.00
Dodaj komentarz:
dodaj komentarz
x
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Trwa logowanie użytkownika...
login:
hasło:
zaloguj
Znajdź nas na Facebook'u
Wszelkie znaki i nazwy firmowe zastrzeżone są przez ich wlaścicieli i zostały użyte wyłącznie w celach informacyjnych.
GSMService.pl
content: 
 • Twitter
 • Facebook
odwiedź nas na: