czwartek, 28 marca, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Co zrobić w przypadku kradzieży smartfonu? (poradnik)

    Zobacz również

    Publiczne oglądanie meczów Euro 2012 to idealna okazja dla złodzieja, który tylko czeka na to, żeby ulotnić się z cudzymi smartfonami. Co zrobić, gdy zostanie skradzionym nam smartfon? Jeszcze kilka lat temu utrata telefonu komórkowego była niezwykle przykrym zdarzeniem – nie dość, że użytkownik był pozbawiany swojego nierzadko drogiego sprzętu, konieczne było zablokowanie karty SIM, aby nieuczciwy znalazca nie mógł dzwonić i wysyłać SMS-ów na rachunek ofiary.

    - Reklama -

    Jednak w porównaniu z tym utrata smartfonu w dzisiejszych czasach to znacznie większy problem. Dzieje się tak, ponieważ to wielofunkcyjne urządzenie jest czymś więcej niż drogim telefonem – smartfon umożliwia dostęp do całej prywatnej komunikacji, a nierzadko również do danych firmowych.

    Dzisiaj złodziej telefonu może wyrządzić o wiele większą szkodę niż kilka lat temu, gdy telefony komórkowe były mniej zaawansowane. Z tego powodu plan działania na wypadek utraty urządzenia jest absolutną koniecznością i obejmuje przygotowanie kluczowych danych dotyczących smartfonu: numeru serwisowego dostawcy, identyfikatora klienta, numeru telefonu, 15 cyfrowego identyfikatora IMEI oraz numeru karty SIM.

    Co zrobić w przypadku kradzieży smartfonu – porady od ekspertów z Kaspersky Lab

    Krok 1. Zadzwoń na swój smartfon z innego telefonu
    Być może tylko zapodziałeś smartfon i w pobliżu odezwie się znajomy dźwięk. Niewykluczone jest także, że odbierze uczciwy znalazca i poinformuje Cię, gdzie możesz odzyskać swój sprzęt.

    Krok 2. Spróbuj zlokalizować swój smartfon
    Jeżeli na smartfonie zainstalowane jest oprogramowanie bezpieczeństwa, takie jak Kaspersky Mobile Security, możesz zlokalizować go, wysłać specjalną wiadomość SMS, a w razie konieczności – zdalnie usunąć wszystkie swoje dane.

    Krok 3. Zablokuj kartę SIM
    Jeżeli jesteś pewien, że smartfon przepadł na dobre, powinieneś natychmiast zablokować kartę SIM, niezależnie od tego, czy masz telefon „na kartę”, czy abonament. Jeżeli przygotujesz się na taką ewentualność, mając pod ręką wszystkie dane dotyczące swojego telefonu, będziesz mógł zadzwonić do swojego dostawcy usług telefonii komórkowej i poprosić o zblokowanie karty SIM.

    Krok 4. Zgłoś sprawę policji
    Jeżeli smartfon zostanie skradziony, powinieneś zgłosić to odpowiednim organom. Również w tym przypadku będziesz potrzebował wspominanych wcześniej danych. Identyfikator IMEI – numer seryjny urządzenia – będzie istotnym dowodem, w razie gdyby udało się odzyskać sprzęt.

    ŹródłoKaspersky Lab
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Łatwiej i szybciej dzięki sztucznej inteligencji. Już za rok 70proc. aplikacji będzie powstawać z użyciem no-code

    Do 2025 roku 70 proc. nowych aplikacji tworzonych przez przedsiębiorstwa będzie powstawać w metodologii low-code lub no-code – wynika...