czwartek, 28 marca, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    NASK dla innowacji w cyberbezpieczeństwie i naukach społecznych

    Zobacz również

    Cztery projekty badawcze otrzymają dofinansowanie z funduszu stypendialnego NASK – dwa w dziedzinach technicznych i dwa w naukach społecznych. Prace będą dotyczyć botnetów, malware’u na urządzeniach mobilnych, „czynnika ludzkiego” w cyberbezpieczeństwie oraz zachowań młodzieży w finansowym świecie on-line. Projekty wyłoniono w drugiej edycji konkursu stypendialnego, przeprowadzonego przez NASK PIB. Jednym ze zwycięskich projektów jest stworzenie programu, symulującego zachowanie się botnetu.

    - Reklama -

    Na stworzonym modelu będą przeprowadzane mikrosymulacje reakcji botnetu na różne zdarzenia. Symulacja umożliwi np. obserwowanie, jak botnet zmienia swoją liczebność, kiedy właściciele uruchamiają i wyłączają zainfekowane komputery. Pozwoli też na obliczanie rozwoju botnetu, gdy przestępcy zastosują robaka sieciowego, malphishing lub inną technikę szerzenia infekcji. Oprogramowanie ma też dać obraz zanikania botnetów, np. na skutek publikacji łat oprogramowania lub wymiany zarażonych systemów. Badania mają na celu stworzenie teoretycznych modeli, służących do analizy liczebności, zasięgu i etapu rozwoju botnetu, co pozwoli w przyszłości lepiej analizować to zagrożenie. Liderem projektu jest Janusz Urbanowcz z NC Cyber w NASK.

    Mateusz Szymaniec z NASK wraz z zespołem będzie pracować nad oprogramowaniem do automatycznego wykrywania szkodliwego oprogramowania, umożliwiającego kradzież danych wpisywanych w aplikacji na urządzeniu mobilnym, np. z przeznaczeniem w bankowości elektronicznej lub w sklepach internetowych. System, który planują opracować stypendyści umożliwi instytucjom dodatkowe zabezpieczenie aplikacji, udostępnianych klientom. Jest to szczególnie istotne przy aplikacjach, które wśród swoich funkcji mają weryfikację tożsamości. Takie aplikacje często stają się celem przestępców, którzy tworzą „nakładki”, udające prawdziwą stronę aplikacji, w której wpisuje się poufne dane, np. PIN, hasło lub jednorazowy kod autoryzujący.

    Projekt w dziedzinie nauk społecznych będzie koordynować dr Agnieszka Wrońska, kierująca Akademią NASK. Zespół zbada internetowe zachowania zakupowe i finansowe nastolatków. Badacze w założeniach projektu zwrócili uwagę, że niemal wszystkie osoby w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym korzystają z jakiegoś rodzaju usług finansowych, zakupów lub płatności on-line. Dotychczas żadna instytucja naukowo-badawcza ani publiczna nie prowadzi monitorowania zachowań konsumenckich nastolatków w internecie. Tymczasem z tego typu aktywnością wiążą się liczne zagrożenia. Osoby kształtujące regulacje prawne oraz podmioty działające na tym rynku powinny mieć dostęp do aktualnej i kompleksowej wiedzy na temat tego, jak nastolatki gospodarują pieniędzmi w internecie. W ten sposób regulacje i działania edukacyjne będą lepiej dostosowane do realiów.

    Badania powiązań między kulturą danego kraju a sposobem, w jaki organizowane są w nim systemy cyberbezpieczeństwa na poziomie krajowym i sektorowym przeprowadzi w NASK zespół pod kierunkiem Magdaleny Wrzosek (NC Cyber). Analizowane będą mechanizmy, które decydują o skutecznym działaniu systemów w zależności od uwarunkowań kulturowych. Badania zostaną przeprowadzone w krajach europejskich oraz poza Europą. Będą polegały na zebraniu szczegółowych danych o systemach cyberbezpieczeństwa w badanych krajach, na analizie kluczowych elementów kultury w tych krajach oraz na określeniu, jaki wpływ uwarunkowania kulturowe mają na kształtowanie się tych systemów. Celem jest zidentyfikowanie optymalnych dla Polski mechanizmów, które pozwolą wykorzystać rodzime uwarunkowania kulturowe do stworzenia skutecznego systemu cyberbezpieczeństwa.

    Ogłaszając listę wyłonionych w konkursie projektów, dyrektor NASK PIB dr Wojciech Kamieniecki pogratulował laureatom stypendiów i podziękował za wszystkie zgłoszenia.

    Formuła finansowania prac badawczych, w której naukowcy i eksperci sami wybierają  zagadnienia i obszary zainteresowań, sprzyja twórczej refleksji i rozwojowi nowatorskich rozwiązań. Świadczy o tym różnorodność i innowacyjność zgłoszonych do konkursu projektów. Historia pokazała wielokrotnie, że interesujące i ważne osiągnięcia są często wynikiem swobodnych poszukiwań i pasji badaczy, kierujących się wyobraźnią i intuicją. To cenne i komplementarne wobec codziennych działań zawodowych. Życzę wszystkim laureatom owocnej pracy. Bardzo liczymy na ciekawe efekty badań. Zapraszam również do korzystania z funduszy stypendialnych w kolejnych edycjach naszego konkursu – podkreślił dyrektor NASK.

    ŹródłoNASK
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Nowości w bankowości prywatnej Banku Pekao – nowoczesne placówki i artystyczny design aplikacji mobilnej

    Bank Pekao S.A. otworzył dwie pierwsze placówki bankowości prywatnej w zupełnie nowym formacie. W Warszawie i Łodzi klienci mogą...