piątek, 29 marca, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    IT w służbie bezpieczeństwa wydarzeń masowych

    Zobacz również

    W najbliższych tygodniach w Polsce odbędą się dwa ogromnej skali wydarzenia. Szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży to wielkie wyzwanie logistyczne, zarówno dla organizatorów, jak i systemów bezpieczeństwa. Koordynatorzy spotkania powinni zadbać nie tylko o logistykę i ochronę, ale także o bezpieczeństwo uczestników i danych na ich temat. Eksperci Engave radzą, jakie rozwiązania mogą okazać się najbardziej pomocne.

    - Reklama -

    W cyfrowej erze człowiek musi sprawnie współdziałać ze wspierającą go technologią. Aby ta współpraca przebiegała bez przeszkód, potrzebne jest przygotowanie właściwych narzędzi, które zabezpieczą całą infrastrukturę wydarzenia przed niepożądanymi działaniami.

    Jako firma specjalizująca się w dostarczaniu kompleksowych rozwiązań IT obserwujemy i monitorujemy trendy rynkowe w usługach z dziedziny bezpieczeństwa imprez masowych – wyjaśnia Wojciech Chmielewski, inżynier, ekspert infrastruktury IT w Engave. – Trzy główne obszary, które dziś zyskują na znaczeniu to systemy uniemożliwiające uwiecznianie lub obrazowanie chronionych obiektów, systemy rozpoznawania twarzy, a także kompleksowe rozwiązania zabezpieczające infrastrukturę IT wydarzenia – dodaje.

    Zabezpieczenie przed nagrywaniem
    Szczególne ważne obiekty podczas imprez masowych często zostają objęte, choćby czasowym, zakazem ich fotografowania i filmowania. Istnieją już na rynku gotowe rozwiązania, które pozwalają zautomatyzować i skutecznie wyegzekwować takie zakazy. Firma Apple w ostatnich dniach uzyskała od amerykańskiego Urzędu Patentowego patent na technikę pozwalającą zablokować możliwość nagrywania filmów na urządzeniach mobilnych. Po dalszych pracach nad rozwiązaniem możliwe będzie całkowite wyłączenie aparatów w telefonach.

    Projekt zakłada zainstalowanie w chronionym przed nagraniem miejscu odpowiednich emiterów. Będą one generować sygnał w podczerwieni, który następnie będzie rozpoznawany przez urządzenia mobilne i przetwarzany na programową blokadę nagrywania. W ten sposób można chronić np. koncerty przed nieautoryzowanym rejestrowaniem obrazu, a także wybrane obiekty, a w przyszłości może nawet osoby o statusie VIP.

    Rozpoznawanie osób podejrzanych
    Przy zabezpieczaniu tego typu imprez wymagane jest także szybkie i skuteczne rozpoznawanie osób. Służy to wychwytywaniu z tłumu osób podejrzanych, wpisanych na listę policji, w tym także osób podejrzanych o terroryzm. W tym celu stosuje się systemy rozpoznawania twarzy, działające na bazie specjalnych algorytmów. Takie systemy mogą być implementowane zarówno do kamer stacjonarnych, jak i montowanych na dronach patrolujących obszar wydarzenia.

    Przy wydarzeniach takiej skali jak szczyt NATO tego typu rozwiązania to absolutna podstawa zabezpieczeń – komentuje Wojciech Chmielewski. – Przy odpowiedniej infrastrukturze informatycznej o wysokiej przepustowości i właściwie napisanych algorytmach, służby chroniące wydarzenie są w stanie w kilka sekund rozpoznać twarz i przypisać ją do pozycji z bazy danych. Ze względu na duże zainteresowanie klientów takimi rozwiązaniami jako Engave zaczynamy budować nasze kompetencje w tej dziedzinie.

    Dostępność infrastruktury
    Istotnym elementem jest także ochrona wszelkich baz danych związanych z wydarzeniem. Systemy wydawania identyfikatorów uczestnikom, czy systemy logowania się, są narażone na cyberataki oraz zwykłe awarie. Zabezpieczenia przed atakami pochodzącymi z zewnątrz to m.in. właściwe zabezpieczenie komputerów przez Firewalle i poprzez reguły bezpieczeństwa systemowego. Nie bez znaczenia są też właściwe szkolenia pracowników na temat phishingu, czy stron wyłudzających dane. Raz zdobyte dane, jeżeli naruszenie bezpieczeństwa nie zostanie wykryte, mogą dać dostęp do systemów osobom niepożądanym nawet wiele miesięcy później.

    Aby odpowiednio zabezpieczyć systemy informatyczne obsługujące imprezy masowe organizatorzy powinni zainwestować także w odpowiednią infrastrukturę – tłumaczy Wojciech Chmielewski. – Sprzętowe firewalle, systemy kontroli dostępu i generalnie urządzenia UTM to absolutna podstawa przy takich wydarzeniach. Mimo że imprezy tego typu trwają najczęściej kilka dni, to organizatorzy powinni także zadbać o backup i pełną redundancje danych na każdym poziomie. W takich sytuacjach doskonale sprawdzają się rozwiązania hiperkonwergentne, które zapewniają moc obliczeniową, przestrzeń dyskową, system kopii bezpieczeństwa, a także komunikację sieciową. Wszystko zamknięte w gotowym module sprzętowo-programowym – kończy.

    ŹródłoEngave
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    OVHcloud poszerza portfolio chmury publicznej o usługę Managed Rancher Service

    OVHcloud, europejski lider w dziedzinie chmury, podczas konferencji KubeCon Europe 2024 ogłosiła wprowadzenie nowych usług do rosnącej oferty chmury...