czwartek, 18 kwietnia, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zarządza infrastrukurą badawczą z IBM

    Zobacz również

    Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i IBM Polska poinformowały o współpracy w ramach projektu Science Infrastructure Management Support (SIMS). Dzięki wykorzystaniu w projekcie usług IBM pracownicy naukowi zyskali umiejętność tworzenia planów zarządzania poszczególnymi obszarami infrastruktury naukowej, budowania map drogowych innowacji dla instytucji, w których są zatrudnieni oraz komercjalizacji prowadzonych projektów.

    - Reklama -

    Celem projektu jest zapewnienie dobrej współpracy pomiędzy nauką a biznesem i przełożenie prac badawczych na nowe rozwiązania dla gospodarki.

    W latach 2007 – 2013 polskie uniwersytety i instytucje naukowe wydały ponad 5 mld złotych na zakup nowoczesnej infrastruktury badawczej z funduszy europejskich. W obecnej perspektywie finansowej 2014-2020 dostępne są natomiast środki na wzmocnienie sektora badawczego, przede wszystkim na transfer wyników badań do gospodarki i komercjalizację prac badawczo-rozwojowych.

    – Bez umiejętnego zarządzania infrastrukturą przez naukowców, niemożliwe jest pełne wykorzystanie możliwości sektora badawczego. Dlatego uruchomiliśmy projekt SIMS, który ma w znaczącym stopniu przyczynić się do efektywniejszej współpracy nauki i polskiego biznesu. Zależy nam, by jak najwięcej projektów badawczych trafiało w postaci gotowych rozwiązań na rynek, przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu przyszłych środków z POIR – tłumaczy Martyna Kozłowska-Żukowska z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), menedżer projektu Science Infrastructure Management Support (SIMS).

    W pierwszym etapie zrealizowano szkolenia przygotowawcze w IBM Polska, które stanowiły wprowadzenie do zarządzania infrastrukturą badawczą. Następnie uczestnicy projektu wyjechali na dwa tygodnie do laboratoriów IBM w USA, gdzie szkolili się w zakresie procesów i technik zarządzania w laboratoriach, wdrażania innowacji oraz ich monetyzacji, a także ochrony własności intelektualnej. Jednocześnie mieli możliwość przyglądania się bieżącej działalności jednostek badawczych firmy oraz wymiany doświadczeń z pracownikami zajmującymi się na co dzień zarządzaniem infrastrukturą badawczą.

    – Najważniejszą korzyścią była możliwość zaobserwowania dobrych praktyk na żywym organizmie. Naukowcy i pracownicy administracji poznali podczas szkoleń modele zarządzania, które mogli zestawić  z działaniami w ich macierzystych instytucjach i w efekcie optymalizować ich efektywność. Wreszcie nie do przecenienia są porady ekspertów IBM jak zastosować zdobyte doświadczenie w konkretnych warunkach – mówi Anna Wasyłyszyn-Gajda, koordynator projektu. – Nauka miała przy tym wymiar praktyczny, na konkretnych przykładach i case study – podsumowuje.

    W ramach projektu 120 naukowców, kierowników laboratoriów oraz osób odpowiedzialnych za budowanie strategii rozwoju naukowego w swoich organizacjach wzięło udział w stażach zagranicznych obejmujących wymianę doświadczeń w obszarze zarządzania badaniami i rozwojem. Szkolenia umożliwiły zdobycie wiedzy w takich obszarach jak prawo, finanse, strategia działania, komercjalizacja, zarządzanie projektami oraz zasobami ludzkimi.

    Projekt SIMS to wyzwanie, które warto było podjąć. Wspólnie z naszymi partnerami stworzyliśmy program szkoleniowy, który jest ściśle dopasowany do potrzeb nauki i biznesu, a jednocześnie na tyle uniwersalny, że może być zastosowany do różnych systemów zarządzania badaniami – mówi Renata Kuśmider, Life Sciences Manager z IBM.

    ŹródłoIBM
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    LG oferuje niezwykłe doświadczenie stylu życia we współpracy z Moooi na Milan Design Week

    LG Electronics, we współpracy z holenderską marką lifestyle’ową premium Moooi, prezentuje wystawę „A Life Extraordinary” na Milan Design Week...