piątek, 19 kwietnia, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Podpisanie umowy o rozwoju Regionalnego Systemu Ostrzegania pomiędzy MAC i TVP

    Zobacz również

    Umowa umożliwi kontynuację i rozwój projektu poprzez rozszerzenie RSO na wszystkie programy multipleksu trzeciego (MUX-3), a także sukcesywne uzupełnianie systemu o nowe poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych. Aplikacja mobilna RSO umożliwia dostęp do komunikatów generowanych przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego urzędów wojewódzkich na terenie całego kraju (każdego województwa). W celu zapoznania się z konkretnym komunikatem wystarczy zainstalować aplikację RSO,

    - Reklama -

    a następnie wybrać dowolne województwo.

    Komunikaty/ostrzeżenia rozpowszechniane w ramach RSO obejmują następujące kategorie tematyczne:

    • ogólne,
    • meteorologiczne,
    • hydrologiczne,
    • stany wód (wodowskazów).
    • Ponadto, w części „dla kierowców” RSO zawierać może informacje drogowe. Aplikacja zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

    Aktualnie trwają prace nad uruchomieniem kolejnego kanału dystrybucji komunikatów – poprzez wysyłanie wiadomości SMS.

    Umowa umożliwi kontynuację i rozwój projektu poprzez rozszerzenie RSO na wszystkie programy multipleksu trzeciego (MUX-3), a także sukcesywne uzupełnianie systemu o nowe poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

    – Dzięki współpracy z Telewizją Polską możemy stworzyć unikalny system powiadamiania mieszkańców o zagrożeniach i procedurach postępowania w sytuacji zagrożenia – powiedział minister Andrzej Halicki.

    Szef MAC mówił m.in. o tym, jak system będzie rozwijany – Dzięki tym zmianom w przyszłości będzie także możliwość wysyłania esemesów tym obywatelom, którzy zarejestrują się w bazie danych.

    Z kolei prezes Juliusz Braun przypomniał, że – dzisiaj podsumowujemy okres przygotowania projektu. Dzięki podpisaniu umowy otwierają się przed nami kolejne możliwości i zamierzamy z tego skorzystać.

    Podczas podpisania umowy przyjęto harmonogram wdrażania systemu w pełni gotowego do działania. Oznacza to, że 1 stycznia 2015 r. Regionalny System Ostrzegania będzie w pełni wykorzystywany w TVP Regionalnej i w aplikacji mobilnej. 1 lipca 2015 r. RSO obejmie cały MUX-3 czyli wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej Telewizji Cyfrowej i powiadamianie SMS (dla osób które wyrażą chęć otrzymywania takich komunikatów poprzez zgłoszenie swojego numeru telefonu do bazy Wojewódzkiego Centrum Zarzadzania Kryzysowego).

    Regionalny System Ostrzegania jest już dostępny w MUX-3 w programach regionalnych: w standardzie HbbTV, w telegazecie, z wykorzystaniem napisów DVB. Na razie jednak jest to wersja testowa. Od niedawna można także używać bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych. Można ją znaleźć w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

    Co to jest RSO?

    Wzorując się na rozwiązaniu przyjętym w województwie lubuskim, w ramach inicjatywy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji we współpracy z Telewizją Polską (umowa MAC – TVP S.A. z dnia 14 października 2013 r.) uruchomiono pilotaż Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO) – usługi umożliwiającej powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach zarówno na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, jak i w naziemnej telewizji cyfrowej, w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych TVP: w standardzie HbbTV, w telegazecie, z wykorzystaniem napisów DVB, a także w aplikacjach telefonicznych. Poprzez RSO rozpowszechniane są także poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

    Zasięg RSO

    Pilotaż RSO przeprowadzany został już we wszystkich województwach: I etap do końca grudnia 2013 r. (lubuskie, mazowieckie, podlaskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie), II etap do końca marca 2014 r. (dolnośląskie, lubelskie, małopolskie i podkarpackie), III etap do końca czerwca 2014 r. (łódzkie, opolskie, śląskie i świętokrzyskie), IV etap do końca sierpnia 2014 r. (kujawsko-pomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie). Tym samym system objął swym zasięgiem cały kraj.

    Jak to działa?                  
    Komunikat (ostrzeżenie) generowany jest przez wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego na stronie internetowej urzędu wojewódzkiego, a następnie w naziemnej telewizji cyfrowej (telewizja regionalna) i aplikacjach telefonicznych.

    Komunikaty pojawiają się na ekranie telewizora w formie napisów. W zwięzły sposób informują i odsyłają do szczegółów, np. umieszczonych na konkretnej stronie telegazety. W telewizorach dostosowanych do potrzeb telewizji hybrydowej (tj. łączącej telewizję z internetem) istnieje możliwość przejścia na stronę oferującą np. filmową informację dotyczącą zagrożenia.

    Z kolei bezpłatna aplikacja mobilna RSO (platformy: Android, iOS, WindowsPhone) umożliwia dostęp do komunikatów generowanych na terenie całego kraju.

    Podpisana umowa wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku. Obecnie w TVP Regionalnej i w aplikacji mobilnej działa sygnał testowy RSO.

    ŹródłoMAC
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    LG prezentuje nowe rozwiązania kuchenne na targach MDW 2024

    LG Electronics prezentuje swoje najnowsze urządzenia kuchenne do zabudowy podczas Milan Design Week (MDW) 2024, który odbywa się w...