czwartek, 28 marca, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Focus na HTC One (M8): Pytania do eksperta HTC w zakresie aparatów foto

    Zobacz również

    HTC One (M8) wyposażony jest w dwa aparaty fotograficzne. Skąd taki pomysł?
    Nazwaliśmy to rozwiązanie Duo Camera. Duża soczewka to główna część aparatu, natomiast druga, mniejsza, umożliwia użytkownikowi skupienie ostrości na detalach nawet co do jednego piksela. Duo Camera to krok milowy w kierunku pracy z obrazami w fazie post produkcji. Rozwiązanie to sprawia, że obiekty na zdjęciach wyraźnie odcinają się od tła.

    - Reklama -

    Na pytania odpowiada ekspert HTC w zakresie aparatów fotograficznych Symon Whitehorn

    Jak działa Duo Camera?

    Zastanówmy się jak działa nasz mózg. Postrzegamy świat w 3D. Prędkość i obszar w którym widzimy przemieszczające się przedmioty przypisywane są na podstawie indywidualnych doświadczeń. To zjawisko znane jest jako stereoskopowe spojrzenie na świat. I właśnie taki widok oferuje HTC One (M8) Duo Camera. Aparat przypisuje wartości wszystkiemu, co widzi na obrazie (każdemu pojedynczemu pikselowi), dzięki czemu jesteśmy w stanie je kształtować.

    Jak w praktyce wyglądają możliwości jakie daje Duo Camera?
    Używając specjalnych narzędzi do edycji obrazu, w które wyposażony jest HTC One (M8), po zrobieniu zdjęcia jesteśmy w stanie wyselekcjonować fragmenty o zwiększonej ostrości, wyciąć elementy znajdujące się na pierwszym planie, zmodyfikować tło, a nawet wstawić elementy będące teoretycznie w wymiarze 3D. Tego wszystkiego można dokonać zaledwie kilkoma stuknięciami palcem w ekran. Przykłady poniżej.

    Wyobraźmy sobie, że zrobiliśmy zdjęcie, a następnie doszliśmy do wniosku, że w tle dużo się dzieje, a przez to trudno się skupić na osobie, która znajduje się na fotografii. Jednym dotknięciem w ekran telefonu opcja UFocus wykorzysta informacje zebrane przez Duo Camera na temat głębokości po to, żeby rozmazać tło, stawiając osobę w centrum uwagi. Dodatkowo, jeśli na zdjęciu znajduje się kilka osób, poprzez dotknięcie na jedną z nich możemy skupić ostrość, a pozostałe rozmazać. Takie rozmazywanie jest znane w kręgach fotograficznych jako „efekt bokeh” i zazwyczaj do jego osiągnięcia niezbędne jest posiadanie stosunkowo drogich obiektywów. HTC One (M8) daje nam możliwość robienia zdjęć niczym lustrzanką cyfrową.

    Innym interesującym narzędziem jest Foregrounder. Umożliwia ono lepszą ekspozycję głównego obiektu naszego zdjęcia poprzez rozmazanie tła za pomocą efektów takich jak szkic (Sketch), rozmycie Zoom (Zoom Blur), kreskówka (Cartoon) czy koloryzacja (Corlorize). Dla użytkowników, którzy chętnie przyczynią się do rozwoju narzędzi edytorskich, stworzyliśmy Duo Camera API.

    Czy możemy już mówić o fotografii przyszłości?

    Wszechobecność i coraz większa siła, z jaką oddziałują technologie mobilne z pewnością rewolucjonizują także obszar fotografii. Przez ostatnie sto lat aparaty dawały możliwość uchwycenia chwili z pojedynczej perspektywy. Dzisiaj technologia mobilna pozwala nam uchwycić nie tylko jedną krótką chwilę, ale całe momenty. Możemy je dowolnie korygować, dodawać do nich dowolne perspektywy, a także dzielić się nimi ze znajomymi. Zoe Videos w HTC One (M8) pozwala wybrać z galerii najlepsze zdjęcia i fragmenty filmów, a następnie układa je w 30-sekundowy pokaz. Możemy wybierać spośród dwunastu dostępnych motywów i stylów, z dopasowanymi do nich efektami i muzyką. Możemy też sami zdecydować, które pliki znajdą się w pokazie i jaka muzyka będzie im towarzyszyć.

    Niektórzy kochają swoje lustrzanki. Czy powinni zacząć myśleć o odłożeniu ich na półkę?
    Pomimo tego, że smartfony w dużej mierze przejęły już technologię automatycznych aparatów fotograficznych, to jednak lustrzanki cyfrowe wciąż stanowią swego rodzaju wyzwanie. Modelem HTC One (M8) jesteśmy w stanie niwelować różnicę obu tych technologii, zapewniając użytkownikom sporą część możliwości oferowanych przez lustrzanki.

    ŹródłoHTC
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Sztuczna inteligencja, prawdziwe ryzyko. Jak cyberprzestępcy mogą oszukać AI?

    Użytkownicy ChatGPT generują nawet 100 mld słów dziennie . Tzw. duże modele językowe (large language model, LLM) bazujące na...