czwartek, 28 marca, 2024

Nasze serwisy:

Więcej

    Stan prac w ramach Memorandum w sprawie współpracy na rzecz podnoszenia jakości usług

    Zobacz również

    Przedstawiamy podsumowanie i efekty dotychczasowej współpracy Inicjatora – UKE i 39 Sygnatariuszy Memorandum w sprawie współpracy na rzecz podnoszenia jakości usług. Podstawowym celem podejmowanych wspólnie działań jest opracowanie wskaźników jakości usług, które pozwolą aby dostawcy usług telekomunikacyjnych w sposób przejrzysty informowali klientów o poziomie jakości świadczonych usług. Wspólne prace mają na celu określenie wskaźników w sposób jak najbardziej zharmonizowany, w

    - Reklama -

    oparciu o jednolite definicje, metody pomiarów i kalkulacji.

    Uczestniczący w pracach Memorandum Sygnatariusze wykazali duże zaangażowanie w pracę poszczególnych zespołów. Wykorzystują doświadczenie i wiedzę dotyczącą stosowanych rozwiązań w dziedzinie badania jakości usług pochodząca z wielu krajów. Należy podkreślić, że rozwiązania, które zostaną wspólnie wypracowane będą dobrze służyły zarówno operatorom, jak i Regulatorowi a przede wszystkim konsumentom. To właśnie konsumenci usług telekomunikacyjnych będą głównymi beneficjentami wypracowanych rozwiązań.

    W ramach Memorandum powołano do życia Grupy Robocze, w których aktywnie współpracują przedstawiciele Sygnatariuszy i UKE. Należy podkreślić, że dzięki zaangażowaniu operatorów, Grupy Robocze mają możliwość zaproponować konstruktywne rozwiązań rozwiązania oparte na doświadczeniach dostawców usług.

    Aby prace były jak najbardziej efektywne oraz zgodne z przyjętym planem działań zaplanowano cotygodniowe spotkania poszczególnych Grup Roboczych. Taki sposób pracy wymaga od wszystkich uczestników pełnego zaangażowania oraz potwierdza ich wolę do poszukiwania wspólnych rozwiązań.

    Podczas ostatniego spotkania – 24 lipca wspólnie ustalono, że dane nt. jakości usług realizowanych w sieciach mobilnych będą pozyskiwane wyłącznie w oparciu o ruchu generowany (testowy).

    Otwartą pozostaje kwestia dotycząca sposobu zbierania danych o jakości usług, która zostanie do rozstrzygnięcia w ramach spotkaniu Zespołu Roboczego planowanego na 6 sierpnia 2013 r.

    Rozważane są 3 warianty:

    •     wspólne i jednoczesne testy wszystkich po tych samych trasach tzw. drive testy,
    •     wspólne i jednoczesne testy za pomocą sond stacjonarnych
    •     zarówno testy w ruchu jak testy wykonywane przy pomocy sond stacjonarnych

    Na prośbę Sygnatariuszy do Zespołu Roboczego i Grup Roboczych Memorandum w sprawie współpracy na rzecz podnoszenia jakości usług włączeni zostali Przedstawiciele UOKiK tak aby potwierdzić czy planowane rozwiązanie polegające na wspólnych pomiarach jakości usług przez różnych Dostawców będzie zgodne z zasadami prawa ochrony konkurencji

    UKE przewiduje, że prace w ramach Memorandum zostaną zakończone na przełomie września i października, zgodnie z wcześniejszymi założeniami.

    Wszystkim Sygnatariuszom Memorandum Prezes UKE przekazuje podziękowania za zaangażowanie i wkład merytoryczny.

    ŹródłoUKE
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    - Reklama -

    Najnowsze

    Sztuczna inteligencja, prawdziwe ryzyko. Jak cyberprzestępcy mogą oszukać AI?

    Użytkownicy ChatGPT generują nawet 100 mld słów dziennie . Tzw. duże modele językowe (large language model, LLM) bazujące na...